| pinksweetloverr a întrebat:

Bună. Am 16 împliniți si as vrea să stiu daca as pleca de acasa, ar putea cumva parintii să ma intoarca acasa, cu politia? Nu imi ofera pic de libertate si nu le pasa de fericirea mea si consider ca cea mai bună varianta este să plec, deoarece prin vorba nu rezolv nimic si doar se ajunge la scandal. Vreau să plec la prietenul meu major, cu care nu am intentii să ma marit sau să fac copil momentan si vreau să continui să merg la scoala si să imi vad de studii. El este sprijinul meu, imi vrea binele si ne poate susține financiar pe amandoi. Din cate am mai citit, am inteles ca imi pot alege domiciliul singura dupa o varsta si nu pot cu forta să ma aduca inapoi acasa, nici macar politia, e adevarat? Nu vreau păreri despre decizia mea, vreau doar să stiu daca ma pot aduce fortat inapoi acasa sau pot să stau linistita, multumesc.

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, te pot aduce acasa cu politia si ii pot face rau barbatului major care te-a ademenit si a intretinut sex cu tine fara sa aiba intentii serioase de a se casatorii cu tine. Te pot da in urmarire generala daca fugi de acasa, pe postul d ela televiziune samd.
Sprijinul tau sunt parintii, iar unica ta responsabilitate la 16 ani este scoala!

| MichaelParker03 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am mai citit pana acum un astfel de comentariu aiurit.
Fata are probleme acasa si si eu sunt de acord ca nu ar trebui sa fuga. Dar astfel de comentarii o pot speria si debusola mai rau decat este acum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MichaelParker03):

Draga baitel, vezi-ti de scoala ta si educatia ta, fiindca nu intelegi mentalitatea unui adult, in special a unui parinte.
Nu intentionez sa sustin un copil care urmeaza sa ia o decizie rea, care ii va afecata viata si va avea repercusiuni serioase asupra ei, asupra parintilor, asupra educatiei scolare cat si asupra barbatului care a sedus-o si intentioneaza sa se distreze cu ea, fiindca nu-i vorba de nimic serios in relatia lor, odata ce chiar ea mentioneaza ca nu au intentii serioase de casatorie sau copilasi.

La 16 anisori, un copil este sub supraveghere si indrumare parinteasca, tocmai pentru ca este incapabil sa inteleaga si sa discearna binele de rau, parintele fiind acolo sa ia decizii in locul copilului, pana acesta isi termina educatia si ajunge major.
Fetita asta este indragostita si ca orice copil indragostit nu mai da 2 bani pe educatie, scoala, parinti si restul... ceea ce este total gresit, de aceea trebuie sa realizeze ca ceea ce face este GRESIT si ii va afecta ireversibil viata!
Nu spune nimeni sa nu iasa cu prietenul la plimbare, dar scoala este unica ei responsabilitate acum, fiindca fara scoala va ajunge pe drumuri, ca barbatul ala se distreaza de moment cu ea, apoi renunta la ea si va ramane singura, fara sprijinul parintilor, fara educatie completata, fara calificare profesionala... deci decizia ei de azi, o va afecta pe termen lung, poate chiar pe viata, fiindca este total gresita.
Am mai crescut 2 copii ca tine si ca fata asta, deci stiu cum se face educatie unui adolescent!

Dupa cum vad in topicul tau recent, chiar si tu esti incapabil sa intelegi banalitati ale vietii, dapai o situatie atat de serioasa.
Daca tie iti creaza o asemenea problema o simpla cerere de prietenie pe Insta si vii sa ceri ajutor aici, in situatia fetei asteia, care-i este intr-adevar extrem de serioasa si posibil devastatoare pentru ea si parintii ei, daca nu se ia decizia corecta, te invit sa nu intervi, sa te abtii sa dai sfaturi eronate si inutile, fiindca nu ai educatia necesara si nici capacitatea sa intelegi gravitatea situatiei in care se afla fata asta.
Te rog sa mergi mai departe, raspunzand numai acolo unde cunosti raspunsul corect.

| pinksweetloverr explică (pentru Violleta2022):

Am si menționat ca nu vreau casatorie si copilasi MOMENTAN ca să nu se inteleaga ca plec de acasa să fac copii si să ma las de scoala, iar barbatul acela in niciun caz nu m-a sedus, poate invers. A fost langa mine mai mult decat parintii mei ani de zile, si nu ma va lasa niciodata, indiferent de ce mi ar spune oricine, si stiu ca imi vrea doar binele, cum o vor si parintii mei, dar el in plus imi vrea si fericirea prin aproape orice mod ar veni ea. Stiu ce simte pentru mine si stiu ca e serios totul intre noi si nu am nevoie să imi zica oameni pe internet care nu au habar de noi ce se va intampla in viitor, si ca mai bine raman acasa, ca unica mea responsabilitate este scoala, de parca as fi zis ca ma las de scoala si nu imi continui studiile mai departe ca sa pot ajunge pe banii mei, dar na, unii cred ca stiu ei mai bine

| Violleta2022 a răspuns (pentru pinksweetloverr):

Din pacate, asa ceva nu este posibil la 16 anisori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 18 ani faci ce vrei. Până atunci părinții sunt responsabili de tine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

... ar putea cumva parintii să ma intoarca acasa, cu politia? Ar putea. Dar tu ai putea să refuzi să te întorci acasă. Atuni vor decide să te interneze la Casa copilului. După 17 ani, s-ar putea să te lase acolo cu prietenul.

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu o lasa pana la 18 ani, daca parintii si autoritatea tutelara nu sunt de acord. Si asta doar prin casatorie cu hootarare judecatoreasca pentru cauze bine deterinate.

| Cosmin86 a răspuns:

Pana la 18 ani te pot aduce inapoi fortat, cu politia.

| Holiday a răspuns (pentru Cosmin86):

Politia nu se ocupa cu adusul fortat acasa a minorilor abuzati de parinti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Holiday):

Cu ce e abuzata?

| Fatamuntilor a răspuns:

16 ani e varsta a naibii de dificila.
Zici ca parintii nu iti ofera libertatea dorita, despre ce liberate vorbesti? Sa te lase sa te muti cu iubitul tau major? Pai crezi ca acolo e fericirea ta?
La 16 ani ai capacitate restransa de execitiu, adica nu poti sti ce este mai bine pentru tine.Asa spun avocatii de pe,, acocat.net
Da-mi voie sa nu te cred ca vei contiuna scoala daca te muti la iubitul tau. Daca erai eleva constiicioasa ramanai la parinti.Iar daca mergi, cine va merge la sedintele cu parintii? iubitul cu 6 ani mai mare?
Cu alte cuvinte parintii tai daca vor te pot aduce acasa daca vor. Prin orice mijloace! IAR iubitul va fi acuzat de corupere de
minori
Daca iubirea e asa mare, asteptati pana faci 18 ani, pana legal poti face ce vrei.In doi ani se pot intampla multe.

| pinksweetloverr explică (pentru Fatamuntilor):

Nu imi ofera libertate să fac lucruri mici si banale care mie imi aduc fericire, ca doar nu cumva sa ies in evidenta cu ceva, ca doar e lucru rau sa vreau sa fiu ca absolut orice alta adolescenta de varsta mea si să pot si eu să ma imbrac cum vreau, nu numai ca o femeie de 40 de ani, să pot si eu să imi fac unghiile, nu numai tăiate din carne, să pot si eu să ma machiez fara să comenteze cineva la mine ca nu mai pot să invat ca am un rimel pe gene. Nu o mai da in extremități si nu mai incerca să imi gasesti mie vina, ca daca se comportau normal cu mine, nu as fi vrut să plec. Scoala mi o continui oricum, nu ma duc la vreun golan de cartier care traieste pe combinații, ma duc la un barbat pentru care oricum, pana a terminat facultatea si a iesit pe salariu, pe primul loc a fost scoala, si orice ar fi nu m ar lasa să ma las de scoala.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru pinksweetloverr):

Gandesc ca adult!
Iubitul tau a incercat sa discute cu parintii tai? Sa ii asigure ca pe maini bune?
Am mai zis...Nu ai putere deplina de exercitiu.Nu iti gasesc tie vina.
Dar sa stiii ca parintii tai pot sesiza Politia.De obicei Politia se autosizeaza, anunta Protectia Copilului. Daca consatata ceva nasol la voi in casa poti ajunge la un centru la copii pana la 18 ani.
Vrei asta?

| Holiday a răspuns:

Pentru a te aduce fortat inapoi, parintii au nevoie de o hotarare judecatoreasca in sensul asta. Asta daca parintii tai fac demersuri in sensul asta. Conform legii, "binele minorului" este mai presus de vointa parintilor. Exista trei variante: sa te oblige sa te intorci acasa, sa fii dusa intr-o institutie a statului care se ocupa cu ingrijirea minorilor, sa iti permita sa locuiesti la noua adresa. Decizia este luata in conformitate cu situatia constatata.

| J0B0MAT a răspuns:

Te pot aduce.
Dar îți spun nu o părere, ci un fapt, anume că știu multe persoane care au plecat de acasă la 16 ani tot la prietenul major și chiar dacă la început totul era roz, până la 18 ani a devenit negru. Toate au regretat decizia.
Baftă!

| StrongHeart a răspuns:

Inteleg ca nu vrei sa auzi pareri si critici, dar iti zic doar atat.
Sa nu faci prostia asta. Da, teoretic poti, dar viata pe drumuri e grea. Te bazezi pe prietenul tau, dar daca se intampla ceva si va despartiti, ce faci, ramai in strada?
Am cunoscut oameni care au fugit de acasa devreme, cum zici tu, chiar si de la 15 ani si au dat in droguri, probleme cu legea, batai, umilinte, oameni rai. Nu zic neaparat ca asta ti s-ar intampla si tie, dar lumea e rea si viata e plina de obstacole, iar la varsta ta, nu esti inca matura sa poti lua astfel de decizii, crede-ma, nu esti, chiar daca crezi contrariul.
Eu nu cred ca parintii tai iti vor raul, eu zic sa mai vorbesti si cu altii de varsta ta, ai sa vezi ca toti gandesc asa in adolescenta, se simt privati de libertate si vor sa fie independenti, dar nu te grabi, e un lucru bun sa ai sprijinul parintilor, iar educatia e mult mai importanta decat relatiile trecatoare.
Poate tu crezi ca l-ai intalnit pe Fat-Frumos si veti merge impreuna pe un cal si veti calatori peste mari si tari, dar iti spun ca realitatea e mult mai dura si viata devine mult mai grea odata ce esti pe cont propriu.
Mai bine mai astepti macar pana termini scoala. E decizia ta, faci ce vrei, dar sa fii constienta ca e un risc foarte mare la care te expui si daca renunti la familie, nici dracu nu te mai scapa odata ce dai de probleme adevarate.

| haileewatson a răspuns:

Pana la 18 ani te aduce politia acasa. Si iubitul tau o sa aiba probleme fiindca a intretinut relatii sexuale cu un minor. Acum o luna intrebai ce se intampla daca faci un copil cu el, acum spui ca nu te gandesti la copii? laughing

In ce sens nu iti ofera libertate si nu le pasa de fericirea ta? Daca te abuzeaza poti suna la politie.

| MrAM a răspuns:

Eu zic sa stai linistita in banca ta. La 16 ani ar trebui sa te gandesti la viitorul tau, sa iti continui studiile si sa te gandesti la o cariera, mai ales in vremurile astea pe care le traim. Mai ai putin si ajungi o persoana adulta, trebuie sa fii capabila sa te intretii si sa fii cat mai independenta. Nu casca gura la ce zice baiatul ala si nu mai lua in calcul doar povestile frumoase la care visați. Inteleg ce simti, si noi am trecut prin asta la varsta ta. Insa crede-ma ca ai sanse mari sa se sfarseasca rau.
Sa iti dau cateva exemple.
- ai putea sa te muti cu el, parintii te cauta cu politia si te aduc acasa. Lui ii poate intocmi dosar penal daca a intretinut raporturi sexuale cu tine si alte minuni.
- te poate lasa insarcinata si se da disparut.
Asa ajungi sa-ti cresti copilul singura si poate nu primesti ajutor nici din partea parintilor.
Sta cu tine o perioada, va despartiti si nu te mai poti intoarce acasa ca ai tai nu te mai primesc.
Risti sa nu iti mai continui studiile si sa lucrezi toata viata pe un salar de nimic sau mai rau.
Eu nu zic acum sa va despartiti insa, daca intr-adevar va iubiti atat de mult. Sa astepte pana devii majora si atunci va puteti gandi la planuri de viitor.
Sunt curios cati ani are tipul?

| Elenaeusunt a răspuns:

Da, pana la 18 ani da.