| Atelocindivad a întrebat:

Ma numesc Alina si am 16 ani. Vreau sa plec de acasa la prietenul meu. Plecarea mea e datorata parintilor mei care si-au refacut viata separat iar pe mine m-au lasat singura sa am grija de fratele meu de 9 ani.In fine, as vrea sa stiu daca prietenul meu ar putea pati ceva avand 18 ani iar daca pe mine m-ar putea lua fortat inapoi.

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te pot lua fortat doar dupa ce parintii obtin o hotarare judecatoreasca de obligare a ta sa te reintorci la domiciliu.

| mgtow a răspuns:

Nas fi de acord sa primesc un copil mic sa urle sau sa faca tam tam in casa + ca nu imi apartine. Nu e o idee buna

| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Nu am înțeles ce se va întâmpla cu fratele tău, va rămâne singur dacă tu pleci? Decizia ta de a pleca este una disperată, dar poate nu cea mai corectă. Prietenul tău este major, tu nu. Îi poți creea probleme. La vârsta aceasta foarte puțini băieți sunt responsabili, deci nimeni nu îți garantează o relație de lungă durată. Vezi asta ca pe o scăpare dar poate mai sunt și alte soluții. Încearcă să vorbești cu părinții tăi să ia o decizie în privința fratelui tău. Este și el un suflet, cum te-ai simți dacă va fi luat la casa de copii?

| AdelinaC a răspuns:

Vrei sa pleci din iubire sau din disperare ca ai ramas singura? Gandeste-te bine la asta, sa nu faci vreo prostie. Fiecare om are un rol in viata, iar tu esti prea mica pentru a pleca alaturi de iubitul tau avand in vedere ca mai ai si un frate care are nevoie de grija si protectie. Daca te pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma contactezi, te rog

| Freya1 a răspuns:

Deci pe tine te deranjează faptul că nu iti bate nimeni capul? Vorbeste cu ai tai sa vada mai mult de fratele tau iar tu stai acasa si iti vezi de ale tale.Nu cred ca asta este un motiv sa te duci la 16 ani după băieți.
Nu te gândesti un pic si la alte consecințe înafara de cele legate de ai tăi? Te gândesti din ce o sa trăiți? Dacă va despărțiți unde o sa mergi? Dacă esti pregatita sa faci o familie la 16 ani?
Ai grija ca la ai tăi momentan doar ai grija de fratele tau, dar cand iti iei un bărbat trebuie sa ai grija de el, de casa, de tine.Sa mergi la munca, sa aduci bani in casa...Tu cum te-ai gandit ca o sa trăiți? Ca o sa stati pe spatele cuiva, ca o sa va tina cineva in spate si voi veti sta zilnic bot in bot?

| anonimg a răspuns:

90% dintre copii din tara sunt in situatia ta. Vina este la toti aceia care au nastere la un copii.
99, 9% dintre oameni care dau nastere la copii ei nu vad aceasta o responsabilitate mai mare decat daca ar face oameni de zapada. Si chiar daca nu au zis-o, in inimile lor totii parintii ajung -mai devreme sau mai tarziu- sa spuna ca ei i-au facut pe copii si tot ei pot sa ii omoare. "Eu te-am facut, eu te omor" este sloganul tuturor parintilor din tara. Este o zicala tipic romneasca care se transforma in realitate. Nu te omoara imediat, ci cu zile.
Da, parintii tai te ucid putin cate putin din pricina ca ei formeza o atmosfera nefericita in caminul lor. Asa ii ucid mai toti parintii pe proprii lor copii. De fapt nu mai este camin, ci a devenit grajd, unde fiecare da din copite ca sa-si faca loc. Si da, daca scoti capul pe geam, toate locuintele pe care le poti privi cu ochii sunt grajduri de felul acesta. Atmosfera din locuinte este la fel ca in grajduri.
Nu mi-e rusine sa o spun: parintii tai sunt animale. Pentru ca ei si-au refacut viata pentru ca ei sa fie fericiti, iar tie ti-au dat cu copitele, fara sa tina cont de vointa ta, de fericirea ta. Dar animalele de pe doua picioare care isi spun "parinti" ei nu stiu ca odata ce au dat nastere la un copil ei nu mai traiesc pentru ei, ci pentru copii lor.
Statul roman trebuie sa gandeasca asa: daca nu exista o relatie buna intre copii si parinti, printii sa fie pedepsiti. "Si iata porunca pe care o dau cu privire la oricine va calca porunca aceasta: sa se scoata din casa lui o barna, s-o ridice ca sa fie spanzurat pe ea, si casa sa i se prefaca intr-o gramada de gunoi." (Ezra.6:11)
Toate panaramele de oameni s-au pus sa faca copii, sa-si intemeieze familii.
Si pentru tot raul care exista in lume, parintii sunt vinovati. De ce? Pentru ca prostii nu au stiut sa ofere o educatie copiilor lor, educatie care are la baza dragostea. Repet: cei mai multi parinti sunt egoisti si traiesc numai si numai pentru ca lor sa le fie bine. Si daca se gandesc la binele copiilor lor este nmuai pentru ca se tem de legile statului. Dar dragoste: zero; nici urma si nici miros de asa ceva. Ci doar de atmosfera unui grajd de care numai si numai parintii se fac vinovati. Dar vitele acestea nu stiu ca raul acesta se vor intoarce inapoi. Educatia fara dragoste pe care o ofera copiilor lor se va intoarce inapoi la ei. La batranete vor semana ceea ce au secerat. Vor vedea ei cum cu tristete se vor duce in mormant.

Acum, nu am incredere nici in prietenul tau ca sa te muti la el. Pentru ca nu stii, si nici nu exista siguranta ca el te va cere in casatorie. Daca nu te vei intelege cu el, ce vei face?
Deci ramai dependenta de parintii tai pana cand vei ajunge sa ai serviciul tau. Continua scoala; cauta sa inveti bine. In 2-3 ani fratele tau va putea sa se ingrijesca singur de el; va putea sa-si faca singur mancare, sa se spele, etc.
Daca vei avea rezultate bune la scoala vei putea sa ai si un servici bun. Scoala mai inainte de toate.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Scârbos că nu-ți pasă de fratele tău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu ştiu ce e mai scârbos, faptul că ei nu îi pasă de frate-so sau că pe părinţii lor îi cam doare în fund de proprii lor copii.Ea măcar are 16 ani şi poate încă nu conştientizează mare lucru plus că mai e orbită şi de "iubirea vieţii". laughing
Parcă văd că după câteva luni îi dă ăla un şut în fund şi atunci o să se întoarcă cu codiţa între picioare înapoi acasă. laughing
În orice caz, sunt o familie de scârboşi.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu știu, nu cred că a fost sinceră laughing n-a zis toată povestea, că dacă ar fi lăsat-o singură și nu le-ar fi păsat de ea, nu cred că s-ar gândi că ar încerca ei s-o ia cu forța înapoi.
Și ăla de 18 sigur profită de ea laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Şi eu cam bănuiesc că n-a spus toată povestea, dar am zis să comentez doar ce văd. Oricum, nu-i voi înţelege niciodată pe ăştia care au probleme, pun întrebări ca să primească nişte sfaturi, dar nu spun tot adevărul. Dacă şi pe un site de anonimi unde nu te cunoaşte nimeni ţi-e frică să zici anumite chestii ca să nu fii judecat... laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Plus că un detaliu minor poate schimba mult povestea laughing și atunci sfaturile noastre sunt degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Dacă oamenii nu vor cu adevărat să fie ajutaţi, noi n-avem ce să le facem. laughing

| JicaContra a răspuns:

Sa te ia fortat inapoi da
sa pateasca el ceva, nu prea, or sa faca presiune asupra lui, dar dpdv legal nu au ce sa ii faca, tu ai peste 15 ani si va fi o zi foarte inghetata in iad ziua in care muilitia/autoritatile vor avea dreptul sa imi spuna mie pe cine am voie sau nu sa primesc in casa atat timp cat vine singura fara sa o fortez cu nimic!

| Legion7X a răspuns:

Ce ești singura care a plecat? mai departe Dumnezeu cu soarta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| Eugen80 a răspuns:

Cat timp esti minora, nu este decizia ta si parintii, fiind tutorii tai, au dreptul sa decida asta. DAR daca tu declari ca ai tai nu mai au grija de tine, poti fi si luata de protectia copilului. Prietenul tau, abia a implinit 18 ani si in nici un caz nu poate fi el tutorele tau, apoi el poate fi acuzat si de corupere de minori mai ales daca intretii raporturi sexuale cu el.