| Andreealorena2000 a întrebat:

Hei,daca am buletinul expirat pot sa iau parte la starea civilă când semnez actul de căsătorie sau trebuie un buletin valid neexpirat, căci eu as fi vrut să fac actele cu logodnicul meu și după să îmi schimb după buletinul!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul cartii de identitate, ce a expirat in timpul starii de alerta, s-a prelungit valabilitatea acesteia pe toata durata starii de alerta si inca 90 de zile dupa expirarea acesteia, asa ca inca este valabil si poti semna linistita actul de casatorie.
Prelungirea valabilitatii a fost facuta prin L.55/2020.

| dinaprilie a răspuns:

Zicea cineva pe aici ca pe timpul starii de bombardament in care suntem actele de felul asta se raman valabile chiar daca au extirpat.