| Unnumenefolosit a întrebat:

Hei. In vara este posibil sa călătoresc singura cu avionul pana in Spania la niste rude.
Eu am 15 ani si vreau sa stiu daca am voie sa merg singura. Si daca da ce acte trebuie facute?

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Doar insotita de unul din parinti cu procura, sau insotita de un adult cu procura de la parinti poti calatori cu avionul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil sa calatoresti singura la 15 ani, decat insotita de un parinte, de un tutore legal, ori insotitor de bord, dar numai daca ambii parinti semneaza la Notar o Procura speciala, ca sunt de acord.
Bineinteels ca, trebuie sa ai Pasaport.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii trebuie sa dea o declaratie notariala autentica, prin care isi dau acordul sa pleci in Spania si indica drept insotitor major persoanalul de bord de pe avion. Poti pleca cu cartea de identitate.