| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy

Am nevoie de o informatie daca poate cineva sa ma ajute. Am 15 ani si 2 luni si as dori ca de sarbatorile de iarna sa merg la niste rude in Portugalia. Vreau sa calatoresc cu avionul. Dar cum compania "tarom " nu face curse spre Portugalia, se merge cu compania "tap" din Budapesta. Vreau sa stiu daca la varsta mea pot sa calatoresc singura cu avionul. Daca raspunsul este DA as vrea sa stiu ce acte sunt necesare.

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Da se poate dar cu "insotitor" din partea companiei. Adica atunci cand ceri biletuln de avion sui ca esti minora si atunci parintii de dau in grija unui reprezentant al companiei care te urca in avion si apoi la coborare te preia un alt reprezentant care te da in grija rudelor tale la destinatie. Mai ai nevoie de o declaratie legalizata la notariat prin care parintii tai sunt de acord sa pleci singura in perioada... la...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu poti singura, doar insotita de un adult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca ai nevoie de un act ( de fapt doua ) in care parintii spun acolo ca sunt de acord sa calatoresti. Ambii parintiwinking In cazul in care te insoteste unul dintre ei, ai nevoie de "permisiunea" celuilalt. intreaba la scoala sigur iti va spune un profesorhee hee [ cei care se ocupa cu excursii... ]

| BabyRosse a răspuns:

Este asa cum a zis Daniela