| Bizzle a întrebat:

am 15 ani si vreau sa merg in vacanta la un prieten, el are 19, in Elvetia, merg cu el cu avionul, deci intr-un fel nu călătoresc neinsotit.Ce acte necesare îmi trebuie?
Ofer si funda!

6 răspunsuri:
| George_George_1992 a răspuns:

Pasaport ori buletin.
Sertificat de nastere.

| raducebotari a răspuns:

Iti trebuie buletinul tau si cred ca trebuie ca parintii tai sa-ti faca procura pe prietenul tau, deoarece nu stiu daca poti pleca din tara fara acordul parintilor.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru George_George_1992):

Nu iti cere nimeni niciun certificat de nastere

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de accordul in scris al ambilor parinti pentru a putea parasi tara

| Crainstorm20 a răspuns:

Ai nevoie de :
-Acordul parintilor
-Buletin
Si te poti duce la ambasada Romaniei pentru a declara ora plecarii sosirii.
Deasemenea amicul tau se poate oferii
sa-ti asigure
calatoria, hrana, medicamentele, iar tu nu vei plati nimic si el va deveni responsabil de siguranta ta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR ( acesta poate fi şi personalul de la bordul aeronavei )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!