| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, mama mea este in Germania iar eu stau cu bunica mea. Problema este ca am nevoie de o imputernicire pentru o excursie in afara tarii.
Bunica mea poate face aceasta imputernicire ea nefiind sustinator legal?
Si mai am niste acte pentru aceasta excursie, bunica mea ar trebui sa le completeze pe numele ei sau pe numele mamei?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bunica nu este tutore, numita in mod legal, atunci nu te poate ajuta cu nimic.
Pentru excursie ai nevoie de declaratia ambilor parinti. Mama o poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Germania si ti-o trimite prin posta iar tatal la orice notar public din Romania.

| Bizon95 a răspuns:

Daca tutorele legal nu te-a dat oficial in adoptie bunicii, ca bunica sa devina tutore legal, atunci nu ai ce sa faci

| laurentiutirei a răspuns:

Din cate stiu trebuie ambi parinti sa fie de acord sa poti pleca in alta tara daca esti minor/minoara stiu ca trebuie semnat ceva ca sa poti pleca un act nu mai stiu sigur cum se numea.

| M1989 a răspuns:

Legal nu te poate ajuta cu nimic. Trebuie semnatura ambilor parinti.