| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu câteva întrebări care m-au ajuta foarte mult. Părinții mei sunt despărțiți ( nu au fost căsătoriți și nu au trecut prin judecătorie să se decidă la cine rămân eu ca un copil). Stau în prezent la tata în Austria și cu mama mea vitregă. Mama mea naturală trăiește în prezent în Germania și aș vrea să mă mut legal la mama. Dar aici vine întrebarea. Ce fac dacă îl confrunt pe tatăl meu și îi spun că vreau să mă mut la mama și el spune că nu și îmi ia toate actele mele personale ca să nu plec? Ce fac dacă tatăl meu nu îmi oferă împuternicirea mamei ca să pot ieși și intra în țară legal? Există vreo metodă să o fac pe mama tutore legal să nu mai avem nevoie de vreo împuternicire fără a trece pe la judecătorie? Mulțumesc foarte mult, dau fundă happy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nevoie de avocati, doar sa completeze un formular, pe care-l depune la Tribunal, mentionand ca cere custodia ta si ca tu, esti de acord.
Procesul este simplu, mai mult o formalitate.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca esti minor, daca erai major nu se punea o asemenea problema.
Ca minor nu tu poti solicita schimbarea domiciliului la mama ci mama trebuie sa solicite sa se stabileasca domiciliul la ea, asa ca pe mama ta trebuie s-o lamuresti sa faca asta, bineinteles daca tatal tau nu vrea sa-ti dea drumul.
Vorbeste cu mama ta si ea sa vorbeasca cu tatal tau, poate se inteleg si nu trebuie sa se ajunga in instanta de judecata. Daca mama ta este de acord cu mutarea atunci poti si tu starui pe langa tatal tau sa-ti dea voie sa te muti la mama.
Daca nu se inteleg atunci singura cale legala este prin instanta de judecata.

| RappaNow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mama și tata nu mai au contact de 10 ani. Nu se suportă unul pe altul chiar dacă mama a vrut mereu să vorbească cu el dacă era vorba de mine. Sunt minor, în Ianuarie fac 17 ani dar din câte am înțeles aș putea decide și singur unde să mă mut. Am dreptul la a decide, dar tot trebuie să trecem prin judecată ca să fie mama tutore?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RappaNow):

Nu stiu daca esti cetatean austriac si care este varsta majoratului in Austria. Conform legii romane minorul nu poate decide singur dar isi poate sustine pozitia in procesul deschis de mama lui pentru stabilirea domiciliului la ea. Abia dupa 18 ani poti decide singur unde vrei sa stai.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu s-au inteles pana acum si se ajunge la judecata (international), atunci se vor agrava dusmaniile si certurile intre parintii tai. Timp si bani pierduti degeaba.
Peste un an si un pic, dupa ce faci majoratul, oricum procesul va fi intrerupt, fiindca vei avea dreptul de a decide singur.

Cel mai destept lucru din partea ta este sa astepti momentul majorarii, cand sa decizi tu unde, cand si cum sa mergi la parintii tai. Aceasta perioada va trece repede si fara dusmanii "la sange".

| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta este cea care trebuie sa ia atitudine legala, cerand custodia ta, la tribunal.
Atata vreme cat mama ta are venituri lunare LEGALE (adica este angajata legal si se poate intertine atat pe ea cat si pe tine), iar tu confirmi ca vrei sa stai cu ea, legea va fi de partea ta, fara sa-i ceara parerea sau consimtamantul tatalui tau.
Este mai simplu decat iti imaginezi!

| RappaNow a răspuns (pentru Violleta2022):

Chestia e că mama are bani dar nu are 4000€ pentru avocați și tribunale.

| RappaNow a răspuns (pentru Violleta2022):

De unde pot lua acest formular?

| Violleta2022 a răspuns (pentru RappaNow):

Direct de la tribunal sau avocat.

| RappaNow a răspuns (pentru Violleta2022):

Îți mulțumesc foarte mult. Mă voi interesa în curând și văd cum fac. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru RappaNow):

Nu are nevoie de avocati, doar sa completeze un formular, pe care-l depune la Tribunal, mentionand ca cere custodia ta si ca tu, esti de acord.
Procesul este simplu, mai mult o formalitate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți doar dacă tatăl este decăzut legal din dreptul de părinte. Până la 18 ani, dacă îți este tată legal, și îți este, deplasarea ta înafara tării se face numai cu acordul lui. Ambii părinți.

| Mosotti a răspuns:

In primul rand inainte sa faci asta si sa ii zici intentia ta, te asiguri ca ascunzi tu actele de el sa nu ti le ia, le pui undeva bine sa stii de unde sa le iei in siguranta! Si in colo e cum zic colegii de forum. Asta daca crezi ca va face asta. Ptr ca daca-ti ia actele e nasol ca trebuie sa le faci iar, e problema, iar daca-l obliga sa le dea, poate zice ca s-au pierdut si te tergiverseaza.
Dar ce interes ar avea? Ce il doare pe el ca stai acolo sau nu?

| RappaNow a răspuns (pentru Mosotti):

Are pur și simplu probleme, nu e normal și mereu are motive să o critice pe mama. Spune pur și simplu un car de minciuni el neștiind că ea își rupe oasele la muncă și el pur și simplu o face curvă. happy

| Mosotti a răspuns (pentru RappaNow):

E nesimtit daca vb asa de mama ta. Vezi cum faci sa reusesti.

| RappaNow a răspuns (pentru Mosotti):

Am foarte multe motive să mă mut la mama. El mereu era genul de persoană care mă criticase și nu mă încurajase cu nimic. M-am mutat acum 3 ani și tot ce mi-am auzit este că nu sunt bun de nimic și că nu am învățat nimic în viață happy pe lângă faptul că am învățat germana de bază în 3 luni și o vorbesc la un mod avansat în acești 3 ani. Mi-am auzit doar încurajări de la profesori și alte persoane care sunt născute aici pentru că au spus că majoritatea nu vorbesc la fel de bine ca și mine și sunt de 9/10 ani aici! Asta mă enervează.

| Mosotti a răspuns (pentru RappaNow):

Zice ca nu esti bun de nimic, ca el nu este, iar ca sa nu se simta complexat in fata ta, te denigreaza pe tine ca sa se simta el peste. Foloseste la nivel inconstient un mecanism de aparare psihologic cunoscut "denigrarea", deci are probleme, e complexat de propriile nerealzari, muta-te ca nu ai ce sta cu un om deviat. El chiar te vede ca nu esti bun, dar vede fals, creieru lui a facut asta ca sa se apere de nervii, depresia, tristetea care ar fi aparut daca ar realiza ca el nu e bun de nimic sau nu a facut ce a dorit in viata.
Deci orice ai face, tot asa te va vedea, sa nu te mai mire, de aia ti-am explicat.

| RappaNow a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate! Am vorbit oricum cu mama și mi-a spus să mai aștept până în ianuarie și se rezolvă. Chestia a fost că în acești 3 ani mereu mi-a strigat câte ceva negativ, nu am auzit niciodată o laudă de la tatăl meu. Și după mai vine la mine și mă întreabă de ce nu vorbesc cu el. O să se rezolve și asta. Timpul trece oricum.

| Mosotti a răspuns (pentru RappaNow):

Normal ca nu ai auzit o lauda, ca in momentul ala inseamna ca recunoaste ca ai fost mai bun ca el, iar asta l-ar intrista.

| Yurisa a răspuns:

Ce varsta aveai la vremea respectiva? Parca de la 10 ani poti alege tu cu cine vrei sa stai

| RappaNow a răspuns (pentru Yurisa):

În prezent am 16 ani, în Ianuarie fac 17. M-am mutat în Austria de la 13 ani.