| Alle23 a întrebat:

As vrea sa ma fac judiciar, si am citit undeva ca imi trebuie Academia de Politie si/sau Facultatea de Drept. Dar eu nu am dat din a 9-a la Academia de Politie. Sunt la mate-info...Credeti ca ar fi vreo sansa sa ma pot face judiciar? Pe ce materii ar trebui sa ma bazez? Dau funda celui mai complex raspuns

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Academia de Politie se face dupa terminarea liceului cu diploma de bacalaureat si trebuie sa fii recrutat in vederea admiterii de catre IJP din judetul tau.
Detalii privind admiterea, in prezent, le gasesti pe site-ul oficial al Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti. Pana termini tu liceul s-ar putea sa se mai schimbe ceva, dar nu cred ca multe. Tot acolo gasesti si profilele de la academie.
Daca inveti bine vei avea sansa de a ajunge ofiter de politie.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
NU există Academie de Poliție din clasa a IX-a!
După ce termini liceul cu diplomă de bac te poți înscrie la Academia de Poliție.
Intră la ei pe site să vezi condițiile de intrare!
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Academia de Poliţie este facultate, NU liceu :)
Deci, nu puteai să te înscrii la ea din clasa a 9-a!

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/
Vezi detalii despre admitere pe pagina oficială...

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune.