| Coditza19965 a întrebat:

Ce-mi trebuie ca sa ma duc In Republica Moldova Sunt minor am 16 ani si vreau sa ma duc cu un prieten de 18 ani acolo si nu stiu daca pot trece vama. Trebuie procura? Parintii mei sunt despartiti si eu stau doar cu tata.
Dau Funda puppy dog eyes!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cand a avut loc divortul si daca ai fost incredintat numai unui parinte.
In functie de aceasta ai nevoie de declaratia notariala autentica a ambilor parinti sau numai a parintelui caruia ai fost incredintat, o copie a hotararii de incredintare si indicarea prietenului ca insotitor major. Acesta are nevoie de certificatul de cazier judiciar.

10 răspunsuri:
| MBeni a răspuns:

Da,iti trebuie procura de la unul din parintii tai, daca stai cu tatal tau zi sa iti faca procura pe numele prietenului tau. e usor, costa 45 de lei.

| BiuL a răspuns:

Trebuie procura facuta la notar, daca parintii au custodie comuna si daca sunt despartiti si tu stai cu tata, trebuie acordul ambilor parintilor, daca e custodie exclusiva, doar acordul tatalui.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Declaratia se poate obtine in 10-15 minute, mai mult daca notarul este aglomerat. Tatal tau trebuie sa mearga la un notar public, avand actul sau de identitate, cartea ta de identitate si a prietenului tau, precum si hotararea judecatoreasca de incredintare.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este dificil, este foarte simplu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde pentru ce infractiune este cercetat/judecat.
Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Organele poliţiei de frontieră vor întrerupe, de asemenea, călătoria minorului, chiar dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la art. 30, în următoarele situaţii:
b) însoţitorul a săvârşit anterior una dintre infracţiunile următoare, cu excepţia cazului în care a fost reabilitat pentru această infracţiune:
1. omor, omor calificat, omor deosebit de grav;
2. infracţiuni privitoare la viaţa sexuală;
3. cerşetorie;
4. lipsire de libertate în mod ilegal;
5. sclavie;
6. prostituţie;
7. proxenetism;
8. infracţiuni privind traficul de droguri sau precursori;
9. infracţiuni privind traficul de persoane şi infracţiuni în legatură cu traficul de persoane;
10. trafic de migranţi;
11. trafic de ţesuturi sau organe umane;
12. infracţiuni de terorism;
d) însoţitorului sau, după caz, minorului i-a fost limitat, în condiţiile prezentei legi, exerciţiul dreptului la liberă circulaţie în străinătate pentru statul de destinaţie ori pentru un stat care urmează să fie tranzitat, în perioada în care urmează să călătorească împreună;"

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci vei putea trece cu el dar respectivul trebuie sa aiba certificatul de cazier judiciar.

| Coditza19965 explică (pentru Ioandelasal):

Ioandelasal... am uitat sa te intreb. Mie imi trebuie Buletin si Procura? Nu trebuie pasaport? si colegul meu poate sa treaca doar cu buletinul sau ii trebuie pasaport? Multumesc

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Coditza19965):

Ambii aveti nevoie de pasaport. Aici: http://www.mae.ro/travel-conditions/3739 ai tot ce trebuie sa stii.

| Coditza19965 explică (pentru Ioandelasal):

+ Procura nu? Si scuze ca sunt greu de cap

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Coditza19965):

Nu este vorba de procura ci de o declaratie notariala autentica, ti-am spus asta chiar in primul raspuns.