| ayran a întrebat:

Salut, Eu locuiesc in Germania si vreau sa ma duc in Romania la vara dar nu am procura de la parinti, parintii mei sunt despărțiți iar eu ma duc cu tata in Romania.Problema este ca la intoarcere nu pot trece granita daca nu am procura de la mama.Iar parintii mei nu imi pot face una deoarece sunt foarte ocupati cu munca si nu se pot întâlni. Oare se poate face procura la ambasada?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintele din strainatate poate face declaratia (nu procura) la Ambasada sau un Consulat al Romaniei din Germania iar cel din tara la un notar public. Daca ambii sunt in Germania o pot face ambii acolo. Totul este sa indice acelasi insotitor major pentru plecarea din Romania.