| Sldushsh a întrebat:

Hei TPU, un prieten a venit la mine si mi-a spus ca da comanda pe o aplicatie (temu/shein), el are 15 sau 16 ani iar eu la fel si m-a rugat sa puna comanda pe adresa mea iar eu am fost de acord, iar el s-a dus la tot liceul si a rugat pe toata lumea sa le ia lucruri pe gratis, inclusiv la mine si toti au acceptat, inclusiv eu, iar acum, ma trezesc cu tatal lui la mine la poarta care spune ca ma da in judecata pentru ca am acceptat comenzi la adresa mea, mentionez ca inca 2 colege au acceptat comenzi pe adresa lor de la el. Tatal lui spune ca eu sunt de vina si ca o sa ma dea in judecata, dar eu nu am cerut nimic, eu initial m-am tot rugat de el sa îi platesc lucrurile pe care s-au facut comenzile dar el a refuzat categoric si mi-a spus mie si tuturor persoanelor care au luat lucrurile ca nu vrea banii lor. toate comenzile au avut un total de 37 de milioane, ce ar trebui sa fac, sa fiu speriat?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu are ce sa iti faca. Si chiar daca incearca sa actioneze cumva, nu o sa obtina nimic la final. Trebuia inainte sa il intrebi pe colegul tau daca parintii lui sunt de acord sa puna acele comenzi, desi cel mai probabil te-ar fi mintit. El nu poate dovedi ca ai fost complice, tu fa-te ca nu stii nimic si nu iti recomand sa mai ai de-a face cu acest coleg

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un detaliu important, respectiv daca s-au platit sau nu produsele comandate si primite.
Daca s-au platit atunci tu esti vinovat doar ca ai fost naiv (eufemistic vorbind), altfel n-ai nici o vina ca l-ai ajutat asa ca tatal respectivului n-are pentru ce sa te dea in judecata si chiar daca te da nu va castiga.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Ioandelasal):

S-au platit pentru ca temu si shein vand numai cu plata cu card

| Ioandelasal a răspuns (pentru Furnicuta000):

N-am comandat de acolo, asa ca iti multumesc pentru informatie.

| Simpatic a răspuns:

Ma face sa rad tatal acestui baiat, sa te dea in judecata happy
daca merge pe aceasta logica mai bine sa-l de in judecata pe fisu ca este la fel de limitat ca si tatal!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si pe ce motiv sa te dea in judecata?

| Sldushsh explică (pentru suntserios):

Pe motivul ca, comenzile au venit la adresa mea.

| suntserios a răspuns (pentru Sldushsh):

Si ce e ilegal in asta?

| Sldushsh explică (pentru suntserios):

Pai tatal lui spune ca eu sunt complice si eu sunt speriat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Sldushsh):

In ce i-ai fost complice? Ca el a dat adresa ta la furnizor. Doar un idiot poate afirma asa ceva.
Stai linistit, ca nu-ti poate face nimeni nimic,

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Sldushsh):

Stai linistit ca nu este motiv de judecata.

| Hyperion7 a răspuns:

Din punct de vedere legal,nu ai nicio vina tu.
Ai fost naivă, da, dar legal tu l-ai putea da in judecata, nu tu pe el(deși nu vad rostul, teoretic poți)

| CodrutElian1990 a răspuns:

Chiar 37 de milioane? De unde a avut 37 de milioane? Poate 3700 lei! Doamne, cum pot fi oamenii din Romania atat de inapoiati ca si acum, dupa ce de la denominalizare au trecut aproape 20 de ani, sa mai foloseasca numirea banilor la valoarea de milioane?!

| Sldushsh explică (pentru CodrutElian1990):

Aveti dreptate, ar fi fost corect sa spun 3700 de ron, dar, de ce ati raspuns cand nu are treaba cu restul conversatiei? ca să ne spuneti ce oameni inapoiati suntem noi si ce inteligent sunteti dumneavoastră pentru faptul ca ati zis 3700 de ron in loc de 37 de milioane? chiar este nevoie sa va aratati dominanta pe TPU? ))))

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Sldushsh):

Dupa ce esti incult mai esti si arogant. TPU este un for de discutii.