| AlexyaM8 a întrebat:

Hei TPU! Vreau sa fac doua facultati in paralel, iar la facultatea pe care vreau sa o fac la taxa (pentru ca are taxa mai mica) are admiterea inainte de admiterea celeilalte. Daca la prima intru la buget, pot totusi sa aleg sa o fac la taxa ca sa beneficiez de gratuitate la cealalta?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Tu sigur ca poti.
Dar ceea ce nu stii inca, este ca nu vrei.

Iti dai seama cat de greu iti va fi urmatorii ani?
Pentru ce? Sa fii semibun la doua chestii in loc sa fii bun intr-una?

Realizezi ca viata de student nu este o viata numai despre invatatura. Este vorba despre distractie, despre petreceri, munte, viata in general. Acea viata nu o vei mai intalni in decursul vietii tale.

Odata ce incepi sa termin facultatea, o sa vrei sa faci bani, sa mergi si sa te arunci in viata, sa iti faci un rost si tot asa.

Si nu o sa iti mai arda de a doua facultate.

Sumarizand: sigur ca poti sa o faci. Daca merita, eu cred ca nu. Dar aici tu ar trebui sa iti raspunzi.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face ce vrei dar numai daca intri la prima si la a doua facultate tot pe loc bugetat.
Daca intri la prima cu taxa si la a doua pe loc bugetat, atunci nu trebuie sa faci nimic.
Daca intri la ambele cu taxa iarasi nu trebuie sa faci nimic, cu exceptia ca trebuie sa inveti foarte bine la a doua ca sa treci pe loc bugetat.