| Andreea8104 a întrebat:

Heii TPU am si eu o intrebare am 21 de ani nu am lucrat niciodata sunt insarcinata in 3 luni sotul meu a lucrat in ultimul an doar 2 luni intrebarea mea este pot primi vreun ajutor social sau ceva de la stat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti primi, in baza L.416/2001, cu md. si compl. ulterioare, bineinteles daca indepliniti conditiile prevazute. Adresati-va la primaria localitatii de domiciliu. Detalii poti vedea si aici:
http://www.asistentasociala.info/social.html

| Violleta2022 a răspuns:

De ajutor de somaj poti beneficia doar 1 singura data, si doar pentru 9 luni, perioada in care esti trimis la munca, in diverse pozitii, iar daca refuzi ti se poate suspenda somajul.

Ce ma socheaza pe mine este, cum poti incepe o familie cand esti atat de tanara si nu aveti nici dupa ce bea apa unul, dapai 3 persoane? Cine va intretine?
Sotul tau are vreun sandicap fizic sau psihic?
De ce a lucrat doar 2 luni in situatia in care stie ca are de intertinut o familie mai numeroasa?