| anonim_4396 a întrebat:

Va salut.
Cunosc un caz si doresc sa apelez la voi. O femeie are varsta de 62 ani, ea nu a lucrat niciodata in viata ei "in campul muncii" ea a lucrat vreo doua luni la CAP (ceapeu) o perioada lunga a lucrat cu ziua. Ea poate opta de la primarie, de la stat o pensie, un ajutor social? Si daca poate opta de ceva... va rog imi puteti spune de ce acte are nevoie? Care sunt procedurile de urmat? Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca indeplineste conditiile poate obtine un ajutor social, in baza L.416/2001, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.10.(1) Cererea de acordare a ajutorului social şi declaraţia pe propria răspundere se înregistrează la primarul localităţii în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau reşedinţa titularul.
  (2) În cazul cetăţenilor străini sau apatrizi, documentele prevăzute la alin. (1) se depun la primarul localităţii în a cărei rază teritorială aceştia îşi au reşedinţa sau, după caz, domiciliul.
  (3) În cazul persoanelor prevăzute la art. 3 alin. (2), cererea se înregistrează la primarul localităţii sau, după caz, al sectorului municipiului Bucureşti în a cărui rază teritorială trăiesc acestea.
  (4) Cererea şi declaraţia pe propria răspundere se întocmesc potrivit modelului prevăzut în normele metodologice de aplicare a prezentei legi."
Alte detalii poti afla din lege sau persoana respectiva sa se adreseze la primarie.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legea e pe hartie doar. Daca are 2 ha de pamant, adio ajutor.Norml este cum spune Ioandelasal, dar depinde de la primarie la primarie, practic daca vor sa acorde ajutor sau nu. O drujba daca detine cineva sau pomo fructiveri in numar mai mare de 10, nu se mai acorda nimic. Atentie la ce declara femeia la primarie privind ce surse de venit sau cat pamant detien, animale sau pasari.ca sa iti dea primaria unj amarat de ajutor social care nu e moca ci trebuie sa muncesti acele ore in folosul comunitatii, trebuie sa nu detii mai mult de 5 gaini in curte.Stiu eu.Sunt familii cu 5-6 copii pe aici care nu au venit dar nu li se acorda ajutor deoarece ori au 2 ha de pamant, ori nu stiu ce in curte.Hotii astia de azi, in loc sa dea ban celui ce merita, il baga in buzunar pe motiv ca ai pomi fructiferi sau in cazul in care ti-am spus, bietul om avea o drujba iar cei de la primarie ziceau ca e sursa de venit.Atentie la ce declara ca detine in curte.

| Dugalle a răspuns:

De ce nu te duci la primarie sa intrebi? Serios acum.

| Saveluc a răspuns:

Ioandela sal iti multumesc din suflet. Ai o funda de la mine.