| Väinämöinen a întrebat:

Hej TPU

Este legal sa am la mine 24/7 un spray cu piper (pentru. protectia mea). Ma amendeaza politia daca ma prinde cu asa ceva? Sau risc sa merg la parnaie ca vreau sa ma apar de infractori?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
  "ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte,  dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  4) aruncarea asupra unei persoane, construcţii sau asupra unui mijloc  de transport cu obiecte de orice fel, cu substanţe inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, corosive sau care murdăresc, dacă nu s-au produs vătămări ale integrităţii corporale sau sănătăţii, ori pagube materiale;"
Aceasta contraventie se pedepseste cu amenda de la 100 lei la 500 lei.
De asemenea, conform Codului penal, citez:
"  ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
  a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
  b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
  c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Atata timp cat nu-l porti in locurile si la evenimentele mentionate si nu-l folosesti fara drept nu ai nici o problema. Daca esti in legitima aparare (esti atacat) poti sa-l folosesti.

| IAR a răspuns:

Din cate stiu nu ai voie cu nimic, practic nu poti sa te aperi daca te ataca cineva, poti doar sa te rogi la Dumnezeu, asa sunt facute legile.