| Anonimul151 a întrebat:

Ce spray pentru autoapărare e legal? Fără a avea nevoie de autorizații și fără a avea probleme cu politia
(legea )?

Spray-ul cu piper e legal?

Sau ce alt tip de spray pentru autoapărare, legal, există?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate sunt legale, fiind vorba de produse neletale.
Ilegal este sa le porti in anumite locuri sau la anumite evenimente sau sa le folosesti fara drept (fara sa fii in legitima aparare), conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt legale spray-urile din comert. Exista unul care se numeste NATO, pe ala il gasesti la orice colt. Efectele sale nu sunt cine stie ce.
Eu la munca foloseam un spray negru cu rosu, am uitat denumirea lui. Nu era cu piper/iritant, era ceva tare, care provoca lesin. Exista si in dotarea jandarmeriei.
In general, pe domeniul public nu e ok sa fii gasit cu asa ceva. Eu aveam justificare, avand atestat de paza si securitate.
In masina nu ai voie sa tii asa ceva, la fel cum nu ai voie nici cu arme albe.
La domiciliu ai voie sa detii, iar folosirea lui in legitima aparare este legala fara probleme, efectele sale fiind de scurta durata, fara urme.
Prin scurta durata ma refer la 120-300 de secunde de lesin, si iritatie la nivelul ochilor undeva la 48 de ore. Asta pentru un spray serios, nu NATO...
Pentru raza mare de actiune, intra la magazinele cu articole de pescuit si vanat, si cumpara spray de exterior pentru ursi. Are jet de 5 metri.

| RoCkKiD a răspuns:

Cam orice spray iritant gasesti pe net.

Vezi ca prolema cu ele e ca daca nu nimeri si nu fugi repede dupa risti sa iei bataie mai tare pe post de multumire.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Pai si daca nu nimeresti, daca vine spre tine, dai iar si jetul ala nu-l lasa sa vina, iar daca isi pune mana la ochi, nu mai te vede.

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel2748383 a răspuns:

Salut!

Orice spray este legal în România.

Dar, îți recomand să nu te complici cu legile țării noastre.

In primul rand, legitim apărarea, prevăzut de articolul 19 din Codul Penal, este foarte grea de aplicat, deoarece îți este complicat sa realizezi intr-un moment de pericol daca atacul este egal cu apărarea.

In al doilea rând, portul sau folosirea fara drept a unui obiect periculos, prevăzut de articolul 372 din Codul Penal, te limitează in legătură cu portul spray-ului, deoarece nu prea ai voie in multe locuri să îl deții.

Înainte de această achiziție, îți recomand să te informezi mai bine și din lege, dar și de pe YouTube/Internet de la persoane specializate.

Sper că ți-am fost util!
Salut!

| Anonimul151 explică (pentru Daniel2748383):

Dar în propria casă, în propria curte am voie să îl dețin? Adică, se știe că mai sunt oameni care intra prin efracție în curtea oamenilor, sau le sparge geamurile pentru a intra peste ei... În astfel de momente am voie să îl am preventiv în casă nu? Pentru a mă apăra în caz de nevoie...

Da, mă voi documenta mai mult

Mulțumesc mult pentru răspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel2748383 a răspuns (pentru Anonimul151):

Da, in articolul 19 care prezintă legitim apărare, alineatul 3:

Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţă ori loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie ori alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii.

DAR ATENTIE, pe spray scrie distanta recomandata la care se poate acționa, ex. : minim 1 metru. Daca acționezi sub 1 metru sau alte distante specificate, atunci riști să îi produci suferințe mult mai mari și posibil să îl omori. Daca respectivul moare, automat ești responsabil pentru uciderea din culpa.

Încearcă daca ai anumite acțiuni, sa nu ii dai mult cu spray, deoarece vine cu presiune mare. Daca ii dai cu spray pe fata 1-2 secunde e destul. Nu ai idee cat de puternic îi acel spray și ce se poate păți de la el.
Daca consideri că primul răspuns este bun, îi poți da funda.

Te salut!

| Anonimul151 explică (pentru AlexCucuBaw):

Măcar încerci să îl învingi pe "atacator" decât să stai și să nu încerci nimic.

Cu cuțitul, da e mai complicat. Pentru că intră infractorii pentru cineva, proprietarul ori îi dă cu ceva în cap ori folosește varianta cu cuțitul, dar tot proprietarul e acuzat pentru omor. Deși..., ăla intra peste om în casă, și omul acela se apără pe sine deci ar trebui să se pună ca autoapărare. Deoarece, nimeni nu are voie sa intre pe proprietatea cuiva fără acordul acestuia. Drept pentru care dacă intra proprietarul îi poate face aproape orice.