| Omis a întrebat:

Hello!
Poate ma poate lamuri si pe mine cineva cu o chestie.
Cam care este pretul daca vreau sa trec casa pe altcineva? Si cum este mai avantajos, cu vanzare - cumparare sau prin donatie? Specific faptul ca pretul casei variaza între 40000 € si 50000 €, nu pot sa aproximez mai mult, pentru ca nu am luat legatura cu un evaluator.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

"Pentru contractele încheiate între rude şi afini până la gradul al III-lea inclusiv, precum şi între soţi, donația este cea mai avantajoasă dpdv. al costurilor totale. Aceasta pentru că, potrivit art. 771 alin. 2 lit. b) din Codul Fiscal, pentru acest tip de contracte nu se plătește impozitul pe venit din transferul imobilelor din patrimoniul personal ca în cazul vânzării.

Astfel, de exemplu, pentru transferul unui apartament în valoare de 40.000 de euro, dobândit de mai mult de 3 ani, se vor plăti următoarele taxe:

în cazul contractului de donație:

onorariu notarial pentru autentificare - 2536 lei
taxa către OCPI pentru intabulare - 269 lei

https://legeaz.net/utile/taxe-donatie

în cazul contractului de vânzare:

onorariu notarial - 2536 lei
taxa către OCPI pentru intabulare - 269 lei
impozit către stat - 3590 lei"

https://legeaz.net/utile/calculator-taxe-notariale

In cazul unui contract de vanzare-cumparare, exista o limita minima de pret de vanzare care trebuie respectata, functie de care platesti si taxele notariale.

| Omis explică (pentru NLS):

Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cui vrei sa-i transferi dreptul de proprietate.
Daca este ruda de pana la gradul 3 inclusiv atunci cel mai ieftin este contractul de donatie.
Daca este ruda de grad mai mare sau nu este ruda atunci nu conteaza, cheltuielile sunt aceleasi.