| Pisikutza2005 a întrebat:

Hello, TPU.
Eevin si eu cu o intrebare poate mai ciudata putin. Am introdus recent un cod din pachetele de tigari pe un site si am castigat cumva prin noroc un premiu de o anumita suma de bani. Am fost contactata si bla bla, ultimul pas ar fi sa semnez un proces verbal.
Intrebarea mea legat de asta, pot exista orice fel de repercusiuni legale sau nu stiu, orice in genul asta, daca accept premiul?
A mai castigat cineva vreodata ceva la concursurile astea in afara de pachete de tigari si brichete ca sa imi spuna experienta lor?happy
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca esti minora poti sa ai neplaceri legale, fiindca este ilegal si interzis minorilor sa participe la aceste concursuri.
In orice caz, nu ar trebui sa semnezi nici un proces verbal, ca nu iei marfa pe stoc, ci primesti un premiu.

Eu cred totusi ca-i spam si nu m-ar mira sa-ti ceara contul bancar, si tu sa semnezi cine stie ce hartie prin care el dai voie ca ei sa-ti retraga banii din cont.

Sunt mii de asemenea site-uri care se pretind a fii reale, cand in realitate colecteaza date personale si in momentul in care intra in possia contului tau bancar sau a credit cardului, cer sa semnezi o declaratie ca ei chirurile sa-ti depuna banii, cand pentru a depune bani in contul cuiva nu ceri sa semneze nicaieri, ci contul bancar si atat.

Chestia asta cu semnatul imi spune ca este teapa!
Mergi in persoana sa-ti ridici banii si nu-ti da contul bancar si nu semna nimic.

| Pisikutza2005 explică (pentru Violleta2022):

Minora nu sunt, ca nu as fi participat la genul asta de concursuri daca eram. oricum au cerut ca dovada de validare si buletinul pentru a verifica varsta. si procesul verbal era in principiu ca eu sa imi dau acordul sau nu pentru ca ei sa foloseasca datele mele pentru marketing/studii de piata ( deci aveam si varianta sa refuz asta)
cat despre contul bancar, au cerut doar un extras de cont pentru a vira banii.
totusi, nu am semnat nimic si probabil nici nu o sa o fac. prefer sa nu rischappy
multumesc mult de raspuns!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu wste nici o problema, daca nu-ti cere "parola de acces" (codul PIN) a cardului tau bancar.

| Simpatic a răspuns:

Ar trebui sa ne spui siteul si ce anume cuprinde abordarea lor, sa nu fie o escrocherie la mijloc
la fel de bine poate sa fie si ceva corect...

| ReddY25 a răspuns:

Bravo țielaughing