| Lua77771111 a întrebat:

Hello tuturor! Trebuie sa imi schimb un act de identitate si pentru asta voi merge la primarie cu cineva din familie, sunt inapoi in orasul meu cateva zile tocmai din cauza asta. Problema este ca nimeni din familia mea nu stie ca eu nu mi-am dat licenta (familie toxica), iar in cererea respectiva trebuie completat ultimul nivel de studii absolvit. Exista vreo sansa sa iasa rau povestea asta daca eu completez cu facultate? Inclusiv persoanele de la primarie ma cunosc de mica, daca as scrie liceu ar circula vestea inevitabil…

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate nu se preschimba la primarie ci la Serviciul Public Comunitar Local de Evidenta a Persoanelor.
Poti trece ca studii facultatea, bineinteles daca ai terminat-o, chiar daca nu ai sustinut examenul de licenta, poti sa-l sustii si in alta sesiune.
Parerea mea este sa fii cinstit cu parintii, tot o sa afle in viitor si mai bine afla de la tine si nu de la altii.

| Lua77771111 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de ajutor, voi tine cont! In privinta familiei, consider ca nu le sunt datoare cu informatia asta parintilor mai ales fata de studii din considerente personale (cum ar fi ca ma sustin singura de aproape 7 ani si nu le-am cerut nici macar o paine din clipa aia si pana in prezent tocmai pentru ca nu m-au incurajat o clipa sa fac/gandesc/simt dupa sufletul meu. Decat certuri, urlete si sarbatori petrecute cu nervi, viata m-a invatat ca uneori e mai bine sa nu stie toata lumea chiar totul…

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii pasa nimănui ce scrii acolo că nu îți cere diploma