Întrebare recomandată | Gma_Mădă_1996 a întrebat:

Hey,am si eu o intrebare, va rog sa-mi raspundeti big grin Am 17 ani si vreau sa plec in vacanta de vara la unchiul meu in Israel, pot merge singura cu avionul avand in vedere ca sunt minora?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Intra pe site-ul Politiei de frontiera(http://www.politiadefrontiera.ro/) ->"Conditii de calatorie "->"Cetateni romani "->"Conditii de iesire din tara pentru cetateni romani minori"--- vei gasi continutul si forma declaratiei notariale de care ai nevoie la iesirea din tara.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.Trebuie procura.La notariat.Parintii sa te incredinteze unei persoane majore. Poate fi si unul din parinti. Daca te insoteste.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti merge. Ai nevoie de o declaratie a parintilor, autentificata de un notar public, prin care acestia isi dau acordul sa pleci in Israel si indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion, indicand numele companiei aviatice si numarul zborului.

| Schatzyyyyy a răspuns:

Poti merge, dar trebuie sa faca parintii o procura, sa-ti dea semnatura, apoi in avion, v-a avea grija de tine stewardesa

| MitroKta a răspuns:

Lasand la o parte aspectul asta, ce sa cauti tocmai in Israel- in vacanta? N-ai vazut ca se omoara aia acolo? Daca presa nu mai zice nimic, nu inseamna ca s-au potolit, inseamna ca nu li se da voie sa spuna ce se intampla acolo.

| Gma_Mădă_1996 explică (pentru alessia5158):

Nu merge!straight face

| Gma_Mădă_1996 explică (pentru MitroKta):

Vreau sa vizitez locurile Sfinte; tara..si nu trebuie sa dea la TV/presa ce se intampla ca sunt informata happyvorbesc cu unchiul si tusa mea, sunt constienta de ceea ce este acolo, ca sunt in continuu''conflict''dar daca merg pe principiu'''nu ma duc acolo ca mor, sau etc''ce in Romania nu poti muri?! Doamne fereste, ce sa zic, si sper ca totul va fi bine!

| alessia5158 a răspuns (pentru Gma_Mădă_1996):

Intra pe Google si fa o cautare cu "politia de frontiera"

| Privacy a răspuns:

Nu ai cum sa calatoresti in strainatate daca esti minora. Trebuie sa fii insotita de o persoana majora, daca nu ti-e parinte, trebuie o imputernicire pe numelei persoanei care-si ia raspunderea asupra ta.

| Cristiine a răspuns:

Da,poti dar ai nevoie de acordul parintilor