| SakuraMiraiEdo a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de un sfat.-.
Deci: miercuri urmeaza sa ma duc la matusa mea, la Constanta, la mare, de una singura. Matusa si unchiul meu de acolo sunt in varsta, iar eu o sa ma plictisesc singura pentru ca nu prea am puncte comune de discutie cu ei, desigur, voi vizita si orasul, dar nu toata ziua.iar restul vreau sa nu-l irosesc. Matusa asta e de pe partea tatei, iar eu vreau sa o iau cu mine pe o vara de a mea, de pe partea mamei. Si, avand in vedere ca intre ele doua nu exista nicio legatura si nici nu se cunosc, ar fi cam..penibil. Mama a spus ca ii e jena sa-i spuna matusii daca poata sa vina si vara-mea cu mine, si o inteleg, ia-s spune eu, dar am nevoie de argumente bune. Adica eu nu vad de ce i-ar deranja pe matusa si unchiul, chiar ei au spus ca sunt la pensie si nu au cu se ocupa, ei au insistat sa vin, si stiu ca era vorba doar de mine. Cu vara asta a mea, ma inteleg foarte bine, e cea mai buna prietena a mea, si ar fi super sa petrec vacanta asta cu ea. Adica, am face toate lucrurile impreuna, in autocar as avea cu cine sta, cu cine vorbi, am merge la plaja impreuna, totul ar fi mult mai bine pentru mine! Eu nu ma plictisesc cu ea niciodata, si plus ca acolo la ei nu sunt copii ca sa pot sta cu ei.
Deci ce ziceti? I-ar deranja pe matusa si unchiul? Sunt oameni foarte de treaba, la fel si vara mea, e politicoasa si un copil foarte bun care da impresii bune, si nu vad de ce nu ar fi de acord! Adica cu ce ii poate deranja? Nu facem cine stie ce prostii sau chestii de genul. Am nevoie de un sfat, ce sa-i spun matusei? Sau cum sa-i spun mamei sa-i spuna matusei? Maine trebuie sa vorbesc cu ei si am nevoie de un raspuns rapid, sper ca imi intelegeti situatia. * no hate plz*:v

Răspuns Câştigător
| LuluOneMillion a răspuns:

Spune-le direct ce vrei. Iti faci curaj si-ti spui, chiar acum merg sa le spun ceea ce vreau. Si apoi vezi ce vor spune si daca vor da un raspuns negativ va trebui sa incerci sa ii convingi cumva, depinde ce vor spune si ce argumente vor aduce. Daca spui cum ai explicat aici despre ea si cat de grozav ar fi, eu cred ca totul ar fi foarte ok.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa iei pe cineva cu tine trebuie s aintrebi mai intai. Este posibil ca matusa si unchiul sa nu accepte, totusi, trebuie sa aiba grija a doi copii, in loc de unul si cand nu-i copilul tau, raspunderea este mult mai mare. Deci, pune-o pe mama tsa sa sune sa intrebe pe matusa daca este posibil sa vina si prietena ta, dar nu te astepta la asa ceva, pentru ca adultii se gandesc la alte lucurui fata de ce vreti voi, copii.

| RainmakerX a răspuns:

Vorbeste cu ei!

Sunt oameni, au fost si dansii de varsta ta, o sa inteleaga.

Nu o sa fii mereu cu ei! Trebuie sa inteleaga asta... Plus ca e mult mai smecher sa ai o persoana cunoscuta langa tine in autocar.

Nu cred ca sunt atat de rai daca te-au chemat pana acolo *just saying*.
Deci vorbeste!

Nu ai nimic de pierdut! big grin

| UnBroken2016 a răspuns:

Daca spui ca sunt de treaba, tu incearca sa vorbesti inainte cu ei si vezi daca vor sa vina si fata aia sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i: matusa, pot sa vin la voi cu X? Suntem ca niste surori, ne-ar placea sa petrecem perioada asta impreuna lalala

Nu cred ca are cu ce sa-i deranjeze, mai ales daca ii intrebi asta politicos si nu se trezesc cu ea in casa pe neanuntate.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Intii discuta cu mama ta si vezi ce conditii au ei. E vorba de cazare, masa, etc. Nu e asa de simplu. Nu poti merge cu nimeni fara invitatia lor.

| SakuraMiraiEdo explică (pentru Valentinaldoilea):

Au conditii bune rolling on the floor am vorbit cu ei inainte cand m-au anuntat.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru SakuraMiraiEdo):

Cind vei trai din banii cistigati de tine, sa te distrezi asa. Pina atunci, abtine-te! Nu esti decit o inconstienta.

| SakuraMiraiEdo explică (pentru Valentinaldoilea):

Lol, did I say something wrong? :v Ce legatura au banii? Nu stau acolo pe banii lor. Platesc, dăăă.

| Tyby148 a răspuns:

Doar spune-le, oamenii mai in varsta doresc sa socializeze cat mai mult probabil vor fi incantati big grin (distractie placuta).