| Alex13666 a întrebat:

Hey. Imi puteti spune va rog daca o sentinta de 2 ani cu suspendare se sterge automat din cazier? Daca da,dupa cat timp? Daca nu, ce pasi sunt necesari pentru a avea cazierul curat? Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus intervine reabilitarea de drept, dupa trecerea a 3 ani de la expirarea termenului de supraveghere si daca n-ai savarsit alta infractiune iar pedeapsa se radiaza din cazierul judiciar.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 165.Reabilitarea de drept
Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
ART. 167.Calculul termenului de reabilitare
(1)Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
(4)În caz de suspendare sub supraveghere a executării pedepsei, termenul curge de la data împlinirii termenului de supraveghere."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să ai cazierul curat trebuie să faci la tribunal ceva și după aia să mergi undeva cu hotărârea care rămâne acolo și se șterge cazierul. Tu rămâi trecut în baza de date dar în cazier nu mai apare condamnarea. Asta o faci după ce trece termenul de încercare pe care îl ai, nu după ce trec cei 2 ani cu suspendare.