| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, ma aflu in sala de mese cu colegul meu de la resurse umane si discutam despre dreptul la concediu. Mi-a pus o intrebare care m-a pus pe ganduri si sunt sigur ca toata ziua ma voi framanta la asta. Cand sotiile cer socoteala sotului de ce isi ia concediu sau nu vrea sa il lase sa isi ia concediu, se poate considera privarea dreptului omului? Din pacate exista categoria SCLAVII SOTIEI care nu indraznesc sa isi ia concediu decat la comanda sotiei. Dilema colegului meu este, poate fi sanctionata legal sotia pentru incalcarea dreptului omului de langa ea si privarea de libertate de decizie? Ce parere aveti de acest aspect? Am facut o plecaciune in fata colegului meu si am ingenunchiat multumindu-i pentru aceasta inspiratie

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atat colegul tau, cat si tu, se pare ca nu prea faceti distinctie intre o ilegalitate si discutiile dintre soti.
Discutiile intre soti, daca nu deraiaza in abuz fizic sau psihic, nu sunt ilegalitati (infractiune, contraventie, violenta in familie), ca sa poate fi pedepsite penal, contraventional sau prin ordin de protectie.
Asa fiind ai ingenunchiat si ai facut plecaciune degeaba.

2 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Dar sotul nu este adult? Cum il obliga sotia sa faca ce vrea ea? Sta cu pistolul la tampla?
Daca sotul este in deplina facultatilor psihice si fizice, este singurul raspunzator pentru ce i se intampla.
Si mai concret: merge sotia la serviciul sotului si face cerere de concediu pentru el?
Mai este si calea divortului in asemenea cazuri.

| Strwberrs a răspuns:

Eu nu stiu ce sa zic. Mi se pare absurd ca sotia sa nu lase sotul sa aiba concediu.