| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

E acțiunea de a fi pedofil pedepsită cu legea în România sau e pedepsită doar fapta de a întreține relații sexuale cu minorii? Adică DEX-ul spune că pedofilia e atracția sexuală față de copii, indiferent de sex. Deci, dacă mărturiseşti că eşti pedofil şi află organele de ordine poți fi penalizat (dacă nu ai avut nicio legătură cu vreun copil)?

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Incadrarile pe infractiune se fac, de cele mai multe ori, dupa fapta, pentru ca acea calitate de "infractor" (pedofil, violator, criminal, hot) trebuie dovedita. Numai daca exista indicii temeinice de pregatire a faptei (adunare informatii, colectie de poze incriminatoare), atunci organele de cercetare il ia la intrebari pe pedofil si se dispun masuri preventive.
Daca te declari din oficiu pedofil, organele de politie vor spune ca ii incurci, le ocupi timpul degeaba, etc. Daca vii cu probe ale faptelor anterioare, s-ar putea sa ramai peste noapte la ei.

| noisolpXekuNemertXe explică:

Păi şi prin probe se înțelege şi un album de poze cu copii, nud, sau filme pentru adulți de genul? Adică poți fi acuzat chiar dacă nu atingi niciun copil, dar deți materiale obscene cu copii de pe net de exemplu (pe care logic ca nu le-ai făcut tu şi nici nu ai legătură cu producătorul)?

| mlfz13 a răspuns:

Aici se intra din nou pe taramul legii:
Art. 237 - Pornografia infantilă

(1) Fapta de a expune, a vinde sau a răspândi, a închiria, a distribui, a confecţiona ori a produce în alt mod, a transmite, a oferi sau a pune la dispoziţie ori de a deţine în vederea răspândirii sau de a deţine, fără drept, materiale pornografice cu minori, se pedepseşte cu închisoare strictă de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi importarea, exportarea ori predarea de materiale dintre cele prevăzute în alin. (1) unui agent de transport sau de distribuire în vederea comercializării ori distribuirii lor.
↑ Sus

Art. 238 - Pornografia infantilă prin intermediul sistemelor informatice

Producerea în vederea răspândirii, oferirea sau punerea la dispoziţie, răspândirea sau transmiterea, procurarea pentru sine sau pentru altul de materiale pornografice cu minori prin sisteme informatice, ori deţinerea, fără drept, de materiale pornografice cu minori într-un sistem informatic sau un mijloc de stocare a datelor informatice se pedepseşte cu închisoare strictă de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.

| dannyel86 a răspuns:

In codul penal scrie: "a deţine, fără drept, materiale pornografice cu minori, se pedepseşte cu închisoare strictă de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi."
E una din actiunile pentru care poti fi pedepsit. Nu e neaparat nevoie de fapta de a atinge un minor. Legea penala a inclus o multitudine de actiuni care, impreuna sau separat, constituie infractiunea de pornografie infantila, asa cum a exemplificat din Cod mlfz13. happy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu exista fapta atunci nu exista nici infractiune, gandirea nu se pedepseste.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu ai avut legaturi cu copii nu poti fi pedepsit, dar daca ai mangaiat copii fortat prin zonele intime esti considerat pedofil, vezi cazul politistului de la rutiera de anul acesta.

| RoCkKiD a răspuns:

Semantica cuvantului si incadrarea legala nu-s aceiasi chestie. Daca marturisesti (ca iti plac copii) probabil vei fi pus supraveghere si trimis la terapie, daca marturisesti o fapta care intra in sfera temrenului vei fi pus sub acuzare pe baza marturiei tale si procesul isi va urma cursul.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

La mintea ingusta a magistratilor din Romania: tot ce misca este sanctionat; indiferent de natura miscarii. laughing laughing laughing Chiar si gandurile sunt capabili sa le sanctioneze cu incarcerarea. laughing :'(