| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU,

Este legal sa obligi un om sa se filmeze in spatiul sau privat (adica la el acasa) si sa puna filmarea pe internet? Da' ziceti sincer.

Nu cumva se incadreaza la abuz si la violarea vietii private?

"(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani."

"(1) Atingerea adusă vieții private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuință sau încăpere ori dependință ținând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepsește cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă."

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal dar citatele date de tine nu se potrivesc, avand in vedere ca la prima infractiune (santaj) este necesar sa existe scopul ca faptuitorul sa obtina un folos patrimonial iar la a doua infractiune (violarea vietii private) fapta trebuie sa fi fost savarsita de alta persoana si nu de tine.
Solicitarea profesorului sa ai deschisa camera nu se incadreaza la aceste infractiuni, de fapt nu se incadreaza la nici o infractiune si nici contraventie si nici macar la atingerile aduse vietii private prevazute in Codul civil.
Prin aceasta solicitare a profesorului si obligatie a elevului se urmareste doar ca elevul sa-si indeplineasca obligatia de a fi prezent tot timpul orei si ca profesorul sa poata urmari aceasta.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ba se incadreaza. Daca il obliga pe elev sa faca ceva ce nu vrea, e ilegal. Hai sa nu mai favorizam scoala sau profesorii. Legea e lege.

Nu vad absolut nicio diferenta intre un infractor care forteaza un om sa se filmeze in spatiul sau privat si un profesor care forteaza un elev sa faca acelasi lucru - lucru pe care NU VREA sa il faca. Si scuteste-ma daca ai de gand sa acuzi elevii de "chiulit". Nu e vorba de chiulit ci de santaj, fortare, obligarea unui om sa faca ceva impotriva vointei sale.

Iar prezenta se poate face prin microfon sau chat.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Si nu mai stau acum sa ma cobor la mintea ta.

Faci parte din cei care nu vor sa priceapa ca prezenta aia tampita se poate face prin mesaje, microfon sau pe chat. Nu e musai sa porneasca nimeni camera video.

Si de unde pana unde trebuie elevii supravegheati in halul asta? E jignitor faptul ca unii va indoiti de prezenta elevilor si ii obligati sa faca ceva ce nu vor. Mai e si ilegal. Legea trebuie respectata de toata lumea, profesorii nu sunt mai cu mot asa ca sa o respecte si ei.
Ceau!

| sabin89 a răspuns:

Asdfasdff001 a dat mai multe răspunsuri aici şi a făcut multe comentarii. Ca să îţi faci o idee despre cât de mult te poţi baza pe părerile lui, uită-te numai cum răspunde el lui Ioandelasal, avocat, om în vârstă, cu multă experienţă, care şi-a dovedit din plin până acum competenţa în materie de legislaţie şi care a dat deja mii de răspunsuri utile pe acest domeniu. El îi spune "scuteşte-mă dacă ai de gând să...". Îi mai spune: "Nu stau acum să mă cobor la mintea ta". După ce ai citit astea, trage singur concluzia.

| aXy99 a răspuns:

E ilegal sa obligi pe oricine sa faca orice nu vrea.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Deci e ilegal inclusiv cand un profesor obliga un elev sa faca ceva ce nu vrea. Corect? happy Banuiesc ca profesorii nu primesc tratament special din partea legii.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum te obliga mai exact? Iti pune pistolul la tampla? Ma indoiesc.
Te-ai inscris la scoala, ai semnat ca esti de acord si vei respecta un regulament, daca nu o faci, vor exista sanctiuni.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

"E ilegal sa obligi pe oricine sa faca orice nu vrea." - tu ai scris asta, iti amintesti?

Eu intentionam sa iti dau funda, dar am zis "hai sa insist putin sa ma asigur". Si cand colo, tu faci parte din cei care inchid ochii cand vine vorba de scoala.

De ce atunci cand exista abuzuri in scoli, si elevi obligati sa faca ceva ce nu vor, voi va c*cati pe ele de legi?

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Nu am semnat nimic si nici nu sunt de acord.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

"(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani."

"(1) Atingerea adusă vieții private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuință sau încăpere ori dependință ținând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepsește cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă."

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

"...în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial"
Ce folos nepatrimonial este dobandit in cazul de fata?

"
"(1) Atingerea adusă vieții private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuință sau încăpere ori dependință ținând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepsește cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă."
Nu te fotografiaza/inregistreaza/asculta nimeni la tine in casa. Tu singur faci aceste lucruri. Daca vrei. Daca nu, ai absenta.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-a obligat nimeni sa iti deschizi camera.
Nu am nevoie de funda ta.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Eu le fac fiindca ma obliga cineva. Nu le fac de bunavoie

Si cum mama dr*** sa am absenta cand imi pot dovedi prezenta prin mesaj, chat sau microfon?!

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Te contrazici singur. Prima data ai spus ca e ilegal sa obligi pe oricine sa faca orice nu vrea. Acum nu mai e ilegal, ca ai auzit de scoala? Acum o dai la intors?

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Ma obliga prin santaj.
Sau ma rog pe elevi ii obliga nu pe mine.

Daca profii zic ca cine nu deschide camera are absenta, ala e santaj, e obligare.

Daca nu ar fi obligare, atunci elevii nu ar pati absolut nimic daca nu deschid camera. Dar patesc, deci sunt obligati sa o deschida

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

"(1) Atingerea adusă vieții private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuință sau încăpere ori dependință ținând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepsește cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă."

Profesorii se folosesc de elevi. Ii obliga sa isi faca rau cu mana lor. Ii pun sa se inregistreze in locuinta lor privata! Se incadreaza, pentru ca elevii nu fac asta de bunavoie ci pusi de profesori!

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

"(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva"

Si asta se incadreaza. Elevii sunt constransi sa faca ceva ce nu vor!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Chiar daca ar filma alta persoana ar fi infractiune.
Aici este un concurs de fapte penale:
1. Constrangerea unei persoane
2. Faptele prin care persoana a fost constransa: amenintare, santajare, fortare, tortura fizica sau psihica etc.

| NoisyLight a răspuns:

Altul căruia nu-i place școala. laughing

| anonim_4396 explică (pentru NoisyLight):

Arata-mi unde am scris cuvantul "scoala".

| anonim_4396 explică (pentru NoisyLight):

Si oricum legea e aceeasi pentru toata lumea, nu trebuie sa inchidem ochii sau sa facem exceptii de la lege cand vine vorba de scoala.

| NoisyLight a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am prins. laughing