| Moonster a întrebat:

HEY TPU : My Story happy

Acum cateva luni ( vreo juma' de an ) am primit o factura de la Credit Express Romani ( Recuperare datorie ), cum ca as fi cumparat ceva online si nu am platit pentru acel produs. A sunt mama in acea zi la nr. de tel care era dat pentru. mai multe detalii. La tel. acea persoana i-a spus ca as fi cumparat o carte, de la nu stiu ce editura, in valoare de 100 de lei si pe care nu as fi platit-o atunci cand am luat-o de la Posta. Problema e ca eu nu am cumparat nici o carte ( mai ales asa de scumpa ), dar pe factura scrie datele cum ma numesc si unde stau. A, m fost chiar si la posta, dar acea femeie mi-a spus ca fara un cod sau nu stiu de chestie nu poate sa gaseasca coletul, pentru ca sunt o multime de alte colete. Acea persoana mi-a mai spus ca daca cartea se afla de mai bine de 6 luni la posta este trimisa expeditorului. Dar eu vad ca tot imi trimit scrisori cum ca am de platit acea carte altfel o sa inutieze procuratura juridica.

DECI : Ce sa fac?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o contradictie in ce a spus persoana respectiva mamei tale. Daca ai ridicat cartea de la posta trebuia s-o fi platit, altfel posta nu-ti elibera coletul, de regula sunt cu ramburs, daca nu platesti in avans.
Daca nu ai comandat-o si ridicat-o tu poti sa stai linistit, n-au ce sa-ti faca. Trebuie sa dovedeasca ca tie ti-a eliberat posta cartea si ar trebui sa fie trecut actul tau de identitate si sa fie semnatura ta pe documentul de la posta, prin care confirmi ca ai primit-o.

| Moonster explică (pentru Ioandelasal):

Ok mersi mult, vad ca mai stiu unele chesti si poate m-ai mai putea lamui in privinta unor chesti! vrei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Moonster):

Scrie-mi despre ce vrei sa fii lamurit, aici sau pe privat.

| d3javw a răspuns:

Pfaaaa as zice ca sunt niste sarlatanii dinaia daca nu ai comandat nimic si esti sigura de chestia asta Nu platesti nimic ca n-are ce sa-ti faca daca mai trimite dinalea anunti politiahappyDar gandeste-te poate ai comandat tu sau altcineva de pe computerul taustraight face

| cristianox10 a răspuns:

Scamhappy