| frafafafaf a întrebat:

Hey TPU! Recent era să rămân fără permis că m-a băgat WAZE-ul pe interzis și întrebarea mea e dacă polițistul are obligația de a se legitima la luarea contactului cu respectiva persoană, la mine a venit direct la geam și a zis " Știți că ați intrat pe interzis și o să rămâneți fără permis?" Apoi a început să ceară actele. E normal așa sau trebuia să se prezinte "Bună ziua sunt agent [...] de la poliția locală (între timp sa își arate legitimația sau insigna ori ceva ce sa dovedească ca cadru MAI) știți că a-ți intrat pe interzis (apoi sa comunice consecințele). Așa trebuia să facă sau cum mi-a făcut mie?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa se prezinte si sa se legitimeze doar daca este in civil.
Daca este in uniforma are insigna si numele pe uniforma.

| darrio2007 a răspuns:

Politia Locala nu iti ia permisul, nu are asemenea atributii. Daca aplicatia te-a bagat pe interzis, sigur era un semn de circulatie care iti arăta asta. Dar nu l-ai bagat in seama.

| Simpatic a răspuns:

Politistul local nici nu apartine de MAI, pentru simplul fapt ca nu este politist ci este doar o sluga ce apatine unei institutii aflate sub conducerea Primariei.
Oricum, s-a schimbat legea politistului local si stiu ca pe domeniul circulatiei rutiere au mult mai multe atributii decat in trecut! Au primit super puteri cu alte cuvinte.

Faptul ca nu este politist cu scoala in domeniu denota si caracterul sau, toti ratatii sunt la locala, ar trebui sa invete sa vorbeasca frumos si pe un ton placut cu cetatenii, acesti (ne)politisti, practic orice 8 clase de asta poate sa fie politi locala, dar politist devin doar cei cu Academie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca era de la politia locala oricum nu putea sa iti ia permisul.

Dar da, agentul de politie trebuie sa se legitimeze. Daca nu o face ii poti cere tu acest lucru sa se prezinte, asta nu inseamna ca daca nu se prezinta si este in uniforma nu poate sa aplice legea. Cei de la politia nationala sau rutiera respecta in principiu acesta indatorire.

"Recent era să rămân fără permis că m-a băgat WAZE-ul pe interzis" Amuzanta insa asta... la tine in masina e waze la volan?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

Nesemnificativ dacă s-a prezenetat sau nu important ei că ai luat-o tu pe "arătură"

să nu mai dai vina pe waze sau alte chestii asemnănătoare, nu ele-s de vină ci tu

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

"Nesemnificativ dacă s-a prezenetat sau nu important ei că ai luat-o tu pe "arătură"

Dintre unul care a intrat pe interzis din greseala si un Garcea semianalfabet de la Politia Locala, care isi depaseste atributiunile, al doilea e imbecilul.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

~era să rămân fără permis~

1 a rămas cineva fără permis?
2 cine ești tu să spui că "semianalfabet de la Politia Locala...e imbecilul"?
3 păcat că nu i-l putea lua, scăpam cu toții de un potențial "accidentator"

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

1, Nu avea cum sa ramana. Imbecilul de local s-a bagat in seama aiurea, n-avea nicio competenta in speta asta.
2. Daca nu era imbecil, nu se baga in seama aiurea. Nu e greu de constatat ca e doar o hahalera.
3. Dar nu vrei sa faca si vreo 450 de ani de puscarie pentru ca a intrat din greseala pe interzis?! laughing In alta ordine de idei, nu i-l putea lua nici politia rutiera, pentru ca circulatul pe interzi nu se sanctioneaza cu suspendarea dreptului de a conduce, ci doar cu amenda.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

E clar in cazul tău: decât să-ți facă observație cineva, mai bine pe interzis.

M-ai convins ce poți. Merci

| Holiday a răspuns:

"Recent era să rămân fără permis că m-a băgat WAZE-ul pe interzis..."

Ba nu era deloc sa ramai fara permis. In primul rand ca politia locala nu poate suspenda dreptul de a conduce, adica sa-ti "ia" permisul, iar in al doilea rand, pentru circulatia pe interzis nu se "ia" permisul, ci primesti doar amenda.

| anonim3248 a răspuns:

Poliția locală unde nu are atribuții cheamă imediat Poliția națională.