| GeorgiVerma a întrebat:

^.^ vreau sa imi fac pasaport si ma intereseaza niste informatii.ex: cam cat dureaza pana il face.de ce documente am nevoie, pe cati ani pot sa il fac. informatii de genu. dau funda ^.^

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Paşaportul se eliberează în maximum 20 de zile lucrătoare de la depunerea actelor. Termenul este şi în funcţie de cât de aglomerat este serviciul de paşapoarte, de obicei este în jur de 10 zile. Este prevăzut de art.13 din HG 94/2006, cu modificările ulterioare, citez:
"ART.13. Cererile se soluţioneazã de autoritãţile competente, în termene care curg de la data depunerii acestora şi care nu pot depãşi:
a)3 zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple, în regim de urgenţã, depuse în ţarã, şi în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple temporare;
b)20 de zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple depuse în ţarã;
c)30 de zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în ţarã;
d)90 de zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple şi a paşapoartelor simple electronice depuse în strãinãtate."
Ai nevoie de certificatul de nastere si cartea de identitate (original si copie) si vechiul pasaport si vei completa o cerere tip.
Conform Legii nr.248/2005, cu md. ulterioare, citez:
"ART.18.(1) Valabilitatea paşapoartelor simple este stabilită după cum urmează:
a) 3 ani pentru persoanele care nu au împlinit 14 ani;
b) 5 ani pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 25 de ani;
c) 10 ani pentru persoanele care au împlinit vârsta de 25 de ani.
(2) Valabilitatea paşapoartelor simple electronice este stabilită după cum urmează:
a) 3 ani pentru persoanele care nu au împlinit 6 ani;
b) 5 ani pentru persoanele cu vârsta de peste 6 ani.
(3) Valabilitatea paşapoartelor simple temporare este de 12 luni.
(4) Valabilitatea paşapoartelor prevăzute la alin. (1) - (3) încetează de drept la data la care se constată de către autorităţile competente faptul că sunt deteriorate ori distruse sau, după caz, existenţa în conţinutul acestora a unor ştersături ori modificări operate fără drept."
Pasaportul costa cca 100 lei iar cel electronic cca 165 lei. Taxa de urgenta este de 100 lei.

| MitroKta a răspuns:

Depinde de care tip vrei sa faci. Se poate face temporar sau permanent. Cel temporar e valabil 1 an si nu necesita acte prea multe si il scoate repede. La cel permanent(nu stiu daca ii zice chiar asa) e valabil vreo 5 ani, dar pentru el trebuie sa faci analize si dureaza mai mult. A, si la cel temporar se plateste o taxa (de urgenta). Uite si siteul oficial. Consulta-l:
www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe.html
te uiti la ce categorie te incadrezi.