| Lupulalbastru a întrebat:

Mi-am depus dosarul de somaj pe data de 16 iulie, iar pana in ziua de azi nu mi-a venit nici un leu.Am auzit ca banii vin cam dupa 2-3 luni, dar sunt cam sceptic...A mai fost cineva in situatia mea?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ar fi mai bine sa te duci la oficiu si sa verifici? Aia n-au obiceiul sa sune si poate ai o problema la dosar.

5 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

M ai bine ti ai cauta un loc de munca!
ori ai probleme cu sanatatea? iti lipeste cumva o mana un picior? Chiar si acei cu astfel de probleme se duc la munca...Si tu probabil. spun probabil pentru ca nu te cunosc.) si tu probabil apt de munca stai de pomana si astepti bani. de pomana!
Sa ti fie rusine.

| Lupulalbastru explică (pentru VadTot):

Locuiesc intr-un oras mic... Aici locurile de munca nu cresc in copaci, plus ca n-am luat examenul de Bacalaureat si nici cel putin nu am scoala de soferi.Am 19 ani, am tot timpul.Nu astept bani de pomana, daca mi s-ar propune maine un loc de munca ok l-as accepta pe loc.

| VadTot a răspuns (pentru Lupulalbastru):

Ok!
Imi cer mii de scuze. pentru jignirile aduse!
Multi inainte. spui ca ai 19ani!
Vreau sa ti dau un mic sfat.~! Stiu ca pare usor de spus. dar poate mai greu de pus in practica, In viata sa stii ca nu i deloc usor sa castigi un ban..Doar daca mergi la furat.~! Nu cred ca acest lucru ai dori sa l faci!
Nu vreau sa te judec si sa te condamn pentru ca n ai luat Bacul. Spui ca locuiesti intr un oras mic!? Tocmai de aceea zic si eu. si ma gandesc ca ar fi trebuit sa te puna pe ganduri. dar mna. fiind la o varsta frageda. hmmm. mai greu! Ar fi trebuit sa te ambitioneze si sa reusesti sa iei Bacul."
In fine. nu te cunosc si nu vreau sa te judec!
Apropo stii ce inseamna sa faci " Naveta?" spun asta pentru ca ai spus ca locuiesti intr un oras mic. ma gandesc ca poate pe aproape pe unde stai exista si un oras mai mare?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat, dar, bănuiesc că ai absolvit 12 clase ( anul acesta ) şi în 16 iulie ai fost pentru PRIMA dată la AJOFM :)

În acel moment NU ai depus dosarul de şomaj!
Doar te-ai înscris în evidenţele AJOFM ca persoană în căutarea unui loc de muncă ( "pasul 1" ).
Apoi, la 60 de zile, TREBUIA să mergi ( IAR ) pentru a depune actele pentru ajutorul de şomaj ( "pasul 2" )!

Abia apoi, ( probabil că ) în luna următoare, vei primi banii...

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa trei luni iti vine.Intre 15-25 noiembrie vei beneficia de somajul pe trei luni. In decembrie vei avea somajul pe perioada oct-nov.