suntserios
| suntserios a întrebat:

Https://www.biziday.ro/......eferendum/

Referendum pentru familie sau modalitate de a cumpara cu 20mil euro voturile unor panicati ca vor lua o mataranga in fundulet

50 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent de parerea fiecaruia dintre noi, referitor la acest subiect, referendumul este o modalitate constitutionala de a afla parerea cetatenilor Romaniei. Aceasta nu inseamna ca o sa si castige unii sau altii, se poate sa nu existe cvorumul sau sa fie respins.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

O sa pierdem toti. 20 de milioane de euro pentru un referendum absolut inutil.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Singurul lucru de facut daca esti sanatos la cap e sa stai acasa si sa bei o bere. Cei normali la cap pot cistiga doar daca stau acasa si nu se intruneste cvorumul necesar. P.S. Cu sau fara definitia asta, daca vrea unul sa iti bate locomotiva in tunelul maro, nu e absolut nici o diferenta. Referendumul e un prim pas in ingradirea drepturilor cetatenesti. Azi homosexualii, miine vorbitorii de maghiara, poimiine aia care nu stiu Crezul, si tot asa.

| RainmakerX a răspuns:

Majoritatea persoanelor de peste 50 de ani o sa aleaga "DA", ca sa nu mai spunem de toate persoanele de sub 50 carora le fac scarba cuplurile LGBT.

Au facut si ei statistica... daca nu o faceau nu ne mai intrebau.
Asa fac rost de voturile batranilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Păi nu se interzic cuplurile

Răspuns utilizator avertizat
| Yurisa a răspuns:

Nu inteleg de ce ar exista un referendum pe tema asta, si mai grav mi se pare atitudinea unor primari/viceprimari/oameni cu o anumita influenta pe baza acestui subiect. Oameni din partidul de la guvernare ii denigreaza pe cei din senat care se opun acestei idei de a schimba definitia familiei. Indiferent de ce parte esti nu cred ca defaimarea in mod public, pe Facebook, in presa aduce vreun beneficiu (ma refer la un psd-ist care ii injura ca la usa cortului pe cei din usr care se opun, ca sa fiu mai precisa). Lumea ar trebui sa se duca la vot deoarece traim intr-o tara, o comunitate si nu e loc de individualism in aceste circumstante. Eu as vota la acest referendum daca as avea posibilitatea, inca nu stiu daca am nevoie de viza de floatant.
In fine, cred ca tara are probleme mai mari decat definitia familiei in Constitutie. Oamenii mor de foame si de boli, dar deja ne gandim pe ce gaura si-o baga unii la ei acasa laughing

| suntserios explică (pentru Yurisa):

Daca nu esti de accord cu referendumul de ce te ai duce sa votezi?
la ce mentalitati exista in Romania nu e posibil sub nicio forma sa se voteze impotriva modificarii constitutiei. Doar prin lipsa de cvorum, adica sub 30% din populatie sa voteze se poate impiedica

| Yurisa a răspuns (pentru suntserios):

Sunt de acord cu referendumul, dar nu cred ca e imperios necesar in acest moment

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Asta cu - nu sunt de acord, nu mă duc să votez - e una din cele mai urâte amintiri din era Băsescu.
În 2016 majoritatea n-au fost de acord cu niciun partid apoi ați început toți să plângeți că nu vine lumea la vot

| suntserios explică (pentru anonim_4396):

Votul meu contra nu va conta
lipsa mea la referendum va conta.

La alegeri politice nici nu se pune problema de a nu merge la vot. E alta treaba acolo

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Oricum va fi cvorum.
Se face duminica, la toate slujbele din țară oamenii vor fi îndemnați să meargă la vot și se face pe noua lege a referendumului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea?
Da, e o tâmpenie care duce ușor în aripa pro-rusă.
România oricum nu recunoaște căsătoriile astea. Dacă vreodată CCR decidea că soți înseamnă altceva decât bărbat și femeie, atunci era momentul pentru referendum

| Lion56 a răspuns:

Si tu esti din ala antidemocratic care incearca sa fure cu nerusinare dreptul legal al romanilor la un referendum?

| suntserios explică (pentru Lion56):

La un referendum care nu schimba nimic? Doar aduce niste voturi de simpatie psd ului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Păi și strângerea aia de semnături ce elaughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lion56):

Ca românii să se exprime pe ceva care, chiar și așa cum e, e același lucru? Pentru asta referendum?
Am explicat sus când era oportun referendum

| suntserios explică (pentru anonim_4396):

Eu vreau sa aflu ce se modifica dupa referendumul ala. Nu se intampla absolut nimic, doar se cheltuie bani. Eu nu stiu cum s au strans semnaturile alea intr-un timp asa record si mai sunt si 3 mil. Eu nu cunosc pe nimeni care sa fi semnat. Oare acolo au fost la fel de rigurosi primarii la verificarea semnaturilor ca in cazul "fara penali"?

| Lion56 a răspuns (pentru suntserios):

Sunteti in urma cu stirile? Referendumul este constitutional, a fost deja validat de CCR. Pur si simplu avem dreptul legal la referendum. Decat sa se cheltuie miliarde pe o strategie de reeducare nationala sau educatie sexuala abjecta, eu prefer un referendum de care apropo, nu stiu de ce va temeti, daca tot nu schimba nimiclaughing. Este ca sa ne asiguram ca nu se va legaliza casatoria intre doi barbati, doua femei, intre copii, intre mai multi indivizi, intre om si catel, om si purcel, etc.

| Lion56 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar nu-l facem atunci, cand e prea tarziu, ci il facem acum, urmând exemplul altor state care au definit clar casatoria in Constitutie. Pur si simplu sunt peste 3 milioane de romani, carora fix de asta la arde acum sa schimbe definitia aia. Exact asta avem chef...nu stiu de ce unii nu pot sa accepte asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu se schimbă fix nimic, doar asigură că în viitor nu va putea CCR să schimbe asta.
Sunt 5 mil, nu 3.
Nici eu nu cunosc.
Nu cred că le-au verificat măcar.

| Lion56 a răspuns (pentru suntserios):

Referendumul nu are treaba cu psd. Pe mine, de exemplu, ma doare fix in cot de treaba cu politica. Cine vreti sa organizeze referendumul? UDMR? PSD e la conducere si respecta vointa romanilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau ba da, 3 milioane sunt, știam greșit

| suntserios explică (pentru Lion56):

Nu a valid CCR nimic inca, abia a fost aprobat ieri de senat.
Eu ma tem ca simplu fapt ca se cheltuie o groaza de bani din buget pentru nimic. Daca referendumul este validat si se voteaza pentru modificarea constitutiei, maine nu se schimba nimic. Gay tot nu se vor putea casatori cum nu pot nici acum, nu vor putea adopta copii cum nu pot nici acum, copii saraci vor fi tot saraci, copii abuzati vor fi tot abuzati, homosexualii vor fi tot homosexuali.

Deci pe ce dam milioane de euro? Eu zic ca pe voturi. De ce nu a facut psd referendum anul trecut? De ce il fac acum cand scad in sondaje?

| suntserios explică (pentru Lion56):

Esti naiv daca tu crezi ca nu are treaba cu psd.

| Lion56 a răspuns (pentru suntserios):

Cum spuneam, nu am auzit comentarii despre cate miliarde ar costa reeducarea nationala si îndoctrinarea copiilor mai slabi de minte de catre organizatii lgbtredbfuydr+. Dam milioane de euro pe democratie, pe un drept al romanilor la referendum!
Ma refeream la faptul ca CCR a declarat referendumul ca fiind constitutional.

| Lion56 a răspuns (pentru suntserios):

Si daca are treaba, sincer nu ma intereseaza. Eu stiu ce si pentru ce votez.

| suntserios explică (pentru Lion56):

Hai hai sa nu o dam in teorii conspirationale cum se indoctrineaza copii sa fie gay...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

PSD a susținut referendumul ăsta din campania electorală, nu e logic să-și tină promisiunea?
Lasă conspirațiile, că e inutil și e o măsură proastă e adevărat.
PSD l-a promis, lumea l-a votat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lion56):

Tot n-are treabă. Nu se incriminează penal homosexualitatea, pur și simplu se interzice strict ceva ce deja e interzis

| Lion56 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exactlaughingdeci nu stiu cu ce ii deranjeaza pe unii...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lion56):

Și pe mine mă deranjează, dar n-are treabă PSD, etc. Dacă lumea a votat în campanie că-l vrea, să-l facă. Dar e INUTIL

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

CCR l-a validat din 2016

| suntserios explică (pentru anonim_4396):

Deci esti de accord cu mine, se cheltuie bani sa se interzica ceva ce e interzis deja

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da
la fel și cu fărăpenali

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Aa, și nu e doar PSD. Și PNL îl susține

| suntserios explică (pentru anonim_4396):

Cu farapenali se va intampla ceva concret. Nu vor mai exista condamnati penali in functii publice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Că sunt și mulți. În Parlament parcă sunt 3, mai mulți sunt declarați incompatibili de ANI, cu ăia e chiar o problemă. Și zic iar: judecătorul, când te condamnă, dacă consideră, îți dă el o perioadă de încercare în care nu poți ocupa funcții publice. Dar am mai discutat despre asta...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lion56):

Doamne fereste de educatie sexuala! https://www.hotnews.ro/......tswana.htm NA MAH, CU PITA. Aleluia, amin, baga-v-atz crucea in spate!

| SG1995 a răspuns (pentru suntserios):

Exact pe asta se bazează acest referendum impecil. O isterie socială, milioane de oamenii isterici că... ne invadează gay. Trist! Trăim undeva prin evul mediu în 2018.

| SG1995 a răspuns (pentru suntserios):

Păi e ceva deja ilegal asta, doar idioți vor să le interzică oricărui individ care a avut vreun dosar să mai candideze în mod definitiv. Am semnat și eu, până să conștientizez că respectiva inițiavă este o impecibilitate din moment ce asta e precizat deja în lege...doar că există o perioadă de timp când se aplică chestia asta nu toată viața.

| suntserios explică (pentru SG1995):

Este ilegal? Atunci cum avem un președinte al camerii deputaților condamnat definitiv?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Nu se interzice definitiv, se interzice în perioada de probă.
Judecătorul oricum poate să-ți interzică și acum dacă consideră.
Singura diferență e că ei vor să fie explicit interzis, nu doar la decizia judecătorului

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru că instanța a decis că pentru că unui om i-a trecut prin cap cu o zi înainte de referendum să-i premieze pe cei care participă și a discutat ideea asta cu niște colegi de partid, iar a doua zi s-a răzgândit și a renunțat la idee, nu-i poate fi interzis să candideze.
Adică era prea mult pentru cineva care făcuse fix NIMIC să-i ia și dreptul de a candida

| SG1995 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru că Dragnea de exemplu nu avea dosar când a fost ales.

| suntserios explică (pentru SG1995):

Presedintele camerei deputatilor nu se alege. Si era condamnat cand a luat functia aia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Ba avea o condamnare, pentru fix ce am scris eu mai sus, în mizeria aia de dosar al Referendumului, pentru o idee pe care n-a pus-o în practică. Un proces stalinist demn de scrierile lui Orwell unde exista poliția gândirii.
Și mai sunt ăia de la Realitatea care spun că e condamnat pentru că a adus morți la vot și a fraudat votul...dar poți să nu te lași mințit și să citești motivarea condamnării.
Și președintele camerei deputaților e ales de către deputați, a fost ales în prima zi de funcționare a noului legislativ.

| suntserios explică (pentru anonim_4396):

Doua instante l au condamnat. Tu, un user de pe TPU nu faci dreptate. Si nu mai folosi cuvantul asta. Numai panaramele de Badea si Gadea il folosesc ceea ce ma face sa cred ca iti iei ideile de la ei.

Concluzia e ca avem intr o functie publica o persoana condamnata. Asta spune tot despre etica si bunul simt al partidului de la guvernare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pot să spun ce vreau, dreptate nu pot face, dar îmi spun părerea.
Când ești condamnat pentru o idee nepusă în practică, nici măcar pentru tentativa de a o pune în practică, ci doar pentru idee, eu consider un abuz imens.
Cioloș a dat gratuitate pe tren tuturor studenților în ziua alegerilor parlamentare, eu găsesc mai grav asta...
În Moldova s-au anulat alegerile pentru ceva asemănător și toată lumea a zis că acolo e un uriaș atac la adresa democrației.
Mie nu-mi pasă că e condamnat, și nici celor mulți care i-au votat, printre care nu mă aflu, îmi pasă să se termine cu mizeriile. Protocoale, dosare la comandă, interceptări pe siguranță națională pentru infracțiuni de corupție, interceptări modificate și cel mai important: fără sute de oameni achitați după ce au stat în arest preventiv.
Tu spui că te piși pe ele, că vrei lume la pușcărie...asta cam spune tot despre modul tău de a gândi. CEDO acum 2 zile a decis că GCHQ, MI5 și MI6 au funcționat ilegal, probabil și NSA ar fi condamnată dacă ar fi în Europa, și acolo nu s-au interceptat nici măcar jumate din persoanele interceptate la noi. În plus, GCHQ are 6000 de angajați, SRI câți are? Nu cred că mai e vreo țară unde e secret... până și FSB(urmașul KGB, serviciul secret rus) are public că are în jur de 300.000. Mossad-ul nu știu dacă are, dar în UE toți au public numărul de angajați plătiți din bani publici.
M-am săturat de deontologi. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Și tu pari să n-ai încredere în judecători dacă nu crezi că ei pot lua o decizie corectă în privința interzicerii dreptului la a ocupa funcții publice, altfel n-ai susține o inițiativă ca aia.