| AlexDorinel a întrebat:

Https://www.google.com/......l-20269991

Nu era deja lege ca fetele sub 18 ani sa fie protejate? Adica acum alea de după 14 ani au libertate sau cum?

Se dau legile în tara asta mai mult ca să încurajeze violul.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca n-ai inteles nimic din stirea respectiva.
De fapt se doreste incadrarea la viol a actului sexual cu un minor, act liber consimtit de minor, in cazul ca minorul are sub 14 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tot n-ai inteles nimic...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Din nou, tot nu ai inteles ABSOLUT NIMIC! E vorba ca pana acum, daca un pedofil se ducea la un copil de 0-14 ani si IL CONVINGEA cumva, nu se considera viol. Acum e viol. Nu conteaza ca respectivul copil a consimtit in orice fel. Legat de cum isi fac de cap cei de 14+, depinde cu cine. Daca esti major si te imperechezi cu 16-, tot pedofilie e. Dar nu neaparat viol. Ai tu niste fixuri, ia mai bine si mai citeste ceva logica, filozofie, aprofundeaza niste chestii care sa te ajute SA INTELEGI ceea ce iti trece prin fata ochilor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexDorinel):

Vinzi castraveti la gradinar!
Stiu foarte bine ce inseamna minor, am invatat asta inclusiv in facultatea de drept si apoi in cca 40 de ani de profesie juridica si nu trebuie sa-mi explice un prunc.
Tu n-ai inteles nimic din stirea respectiva si nici din raspunsul meu.

| mi25 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Stii care-i culmea metodicii? Sa inveti pe cineva ceea ce nu sti!

| mi25 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Citeste si tu prevederile art. 220 si 221 din noul cod penal. Poate te lamureste lectura, deoarece in capul tau este un amalgam, iar ca sa te lamuresc ar trebui sa scriu prea mult.
Daca nu poti intelege nu am ce sa-ti fac.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă o fata de 16-17 ani face sex cu un băiat de 16 -17 de exemplu nu e considerat viol, este legal, daca in schimb acel băiat face sex cu o fata de 14, chiar dacă a consimțit aceea fata, se cheamă viol si e ilegal