| asperger3 a întrebat:

Imi cer scuze ca revin cu o intrebare ce nu a primit raspuns. Pot achizitiona un abonament la stb(ratb) pentru o linie in afara Bucurestiului desi nu am domiciliul? Am incercat sa imi iau abonament pentru studenti si am fost refuzat, acelasi lucru si pentru abonament intreg.

3 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Te duci la orice chioşc stb şi îţi cumperi un card pe care trebuie să-l încarci. Maxim posibil este 50 lei, după asta poţi să circuli cu ce maşină stb vrei, dar când atingi cardul de aparatul de taxare îţi ia contravaloarea călătoriei, care poate să difere.

| asperger3 explică (pentru gogu220):

Vreau abonament pe linie regionala NU credit. Deja am abonament general urban si in zona in care stau este una foarte aglomerata dimineata si seara.
Ma gandeam sa folosesc pe viitor regionala si de la Pacii sa iau metroul spre facultate.

| CarcotasulVesel a răspuns:

La abonamentul intreg ii doare in kur unde locuiesti
ala redus fiind obligati sa il dea (si nu le convine sa nu primeasca toti banii) asa ca incearca sa NU il dea, daca au orice scuza

eu as incerca mai intai la alt ghiseu decat ala unde te-ai dus, sa spui ca te-ai mutat in afara Bucurestiului si nu ai mutatie, DAR NUMAI DACA INTREABA, altfel ciocu' mic si nu mai oferi informatii DEGEABA, de care apoi sa se agate si sa aiba scuze ca sa nu iti mai dea abonamentul, iar daca, chiar vrea mutatie, atunci ia-ti abonament intreg