| Briosacuafine a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva cum se face un CV? Cele de pe europass sunt bune? M-am mai angajat, dar nu mi-a cerut CV, doar am vorbit in particular si mi-a spus ca pot veni a doua zi. Acum vreau sa caut in alt loc si am gasit ca si vanzatoare, vreau ceva doar pentru o perioada scurta dar nu stiu cum sa fac unul.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Eu m-am prezentat la interviu in Germania fara modelul Europass, firma de 700 angajati, multinationala.
Mi-am tradus CV-ul meu in germana, si aia a fost.
N-a comantat nimeni ca nu-i bun.
Ti-am trimis pe privat un exemplu.

7 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

De unde până unde sari aşa? Tocmai a zis că a găsit altceva ca vânzătoare, îţi dai seama că ce a făcut până acum e de aceeaşi speţă. Nu îţi trebuie nici CV, nici interviu, nici comisii de evaluare pentru aşa ceva.

| MihaelaDart a răspuns:

Eu numai cu Europass am facut C.V.-ul https://europass.cedefop.europa.eu/editors/ro/cv/compose atat pentru mine cat si pentru alti prieteni. Il faci online, iti scrii datele, experienta, studiile si ceea ce ti se cere, poza poti atasa si apoi il descarci in tip pdf si mergi in oras sa-l imprimi, asta daca nu ai imprimanta acasa.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandraSimion a răspuns:

Bună! Descarci modelul de cv europass în lb. română de aici https://www.muncitorul.com/60-model-cv-europass, pentru al modifica îți trebuie Microsoft office. Este completat și doar modifici cu datele tale.

| AlexTeAjuta a răspuns:

Pai depinde de domeniu foarte mult, daca vrei ca vanzatoare el ar trebui sa contina : Nume, Prenume, Varsta, Studii, Orasul unde locuesti, Adresa, numar de telefon/email, Vechimea in alte domeni daca e cazul si ai., Aptitudini. Cam atat dupa parerea mea e de ajuns.

| DespinaPopescu a răspuns:

Bună! CV-ul Europass nu e văzut prea bine de angajatori. Ei își doresc să vadă un CV personalizat, cu informații complete despre experiența și abilitățile tale. Am citit în acest articol mai multe despre asta: https://cariera.ejobs.ro/cv-europass-de-ce-nu-mai-este-la-moda/! Poate te ajută să-ți faci și un CV bun pentru următorul job.