| Andreei555555 a întrebat:

Imi trebuie vreun act sau vreo autorizatie ca să pot detine arme daste-a cum ar fi Arcuri compuse, Arbalete sau pistoale cu aer comprimat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru armele cu aer comprimat ai nevoie de autorizatie de la politie iar pentru arbalete si arcuri trebuie sa depui o notificare la politie.
Pentru a vedea regimul juridic al armelor te sfatuiesc sa citesti L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, in primul rand sa te uiti pe anexa la lege, unde sunt trecute categoriile de arme si ce necesita fiecare pentru a fi detinute legal.

| Lioana a răspuns:

Da

| Victoria18 a răspuns:

Da, sunt arme! Orice arma necesita autorizaţie! Mai multe informatii: pe site-ul Politiei Romane