| AlexicăHD a întrebat:

IMplinesc 18 ani si vreau sa imi dau in judecata tatal natural care nu mi-a platit pensia alimentara de 14 ani cat poate dura procesul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai implinit 18 ani il poti da in judecata si o sa castigi numai daca urmezi studii, altfel o sa-ti respinga cererea. De ce nu ati facut plangere penala pentru abandon de familie, dupa ce au trecut 2 luni de neplata a pensiei?
Procesul poate dura de la 3-4 luni si pana la 1 an sau chiar mai mult, depinde de cat de repede se administreaza probele si daca se face ori nu recurs la hotararea primei instante.

| VadTot a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ti vezi de viata ta..sa ti faci un viitor si sa nu ti dai tatal natural in judecata.Chiar daca el nu ti a aratat nici un pic de dragoste fata de tine ca un tata natural. Dupa parerea mea este sa ti vezi de viata ta.sa incerci sa ti faci un viitor si asta este!

| panther2007 a răspuns:

Din nefericire pentru tine nu il poti da in judecata tu personal, singura persoana care este in stare sa faca acest lucru este tutoarele tau legal in cazul acesta e vorba de mama ta. Procesul poate dura 6 lunii in functie de dovezile stranse la dosar.
Dar sa nu te astepti la mari minuni.
Pentru ca este posibil sa pierzi, instanta ii poate da castig de cauza tatalui tau si asta pentru ca tu devi major.
Totusi poti incerca asa ca mult succes

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Fa plangere acum, pentru pensie. Nu e problema ca implinesti 14 ani, dar fa plangerea, ca sa nu treaca termenul de introducere. Insa infractiunea de abandon de familie este in cazul in care tatal tau avea stabilita pentru tine o suma de plata, prin horarare judecatoreasca si daca nu a platit pensia 2 luni consecutive(la tine sunt 14 ani, deci din acest punct de veere nu sunt probleme).

| marianvranceanul1 a răspuns:

Trebuia sa il dai in judecata mai devreme.Dar, asa de curiozitate, nu stiai de tatal tau natural de 14 ani? Pai dureaza intre 3 si 6 luni un proces, o luna dureaza numai sa strangi actele necesare si dovezile.Trebuie sa fie dat in judecata de tutorele tau legal, dar instanta va fi probabil in favoarea tatalui tau deoarece vei deveni major.Dar vei primi ceva bani daca esti esti elev sau student.Dar faptul ca vei fi de 18 ani va conta destul de mult.Succes la proces.

| AAAA1Antona99565 a răspuns:

Dureaza ani laughing lumina. Nu stii Eminescu
La steaua care-a răsărit
E-o cale-atât de lungă,
Că mii de ani i-au trebuit
Dreptatii să ne-ajungă.