Întrebare recomandată | Tiby49 a întrebat:

Salut,cat ma costa sa il dau in judecata pe tatal meu biologic pentru pensia alimentara, mai am putin pana la 18 ani ...cu tot cu test de paternitate avocati...to tot : vreau raspunsul numai de la cunoscatori tongue

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si pana acum n-ai primit pensie alimentara?
In orice caz costul poate ajunge de la 1.500 lei la 4.000 lei, in functie de testul care se cere si de onorariul avocatial. Testul de paternitate este de 135-670 lei, in functie de metoda iar daca se cere testul ADN de cca 2.700 lei.

| Tiby49 explică (pentru Ioandelasal):

Nici nu stiu cum arata dar vorba de pensie alimentara... laughing)

regis
| regis a răspuns:

Circa 1000 de lei avocatul, taxe in fuctie de pretentii, testare ADN la IML 3600 lei. Aceasta expertiza ADN este singura infailibila, cu probabilitate de 100% in cazul rezultatului negativ, respectiv peste 99, 99% in cazul unui rezultat pozitiv.
Procesul nu va dura exagerat de mult, testul ADN il primesti in circa 1 luna, dupa care lucrurile devin limpezi si evidente si nu vad de ce ar dura mai mult de 4-5 sedinte. Problema este sa ajungeti la testarea ADN, pentru ca tatal probabil se va opune.
Exista si varianta ca testarea ADN sa se faca pe cheltuiala statului, insa dureaza mai mult de 1 an obtinerea scutirii respective.

| Oana92 a răspuns:

Din cate stiu eu cheltuielile de judecata sunt platite de catre cel care pierde, iar sansele sa castigi sunt foarte mari.Bafta!

| Tiby49 explică:

Dc timp pierdut in ce sens? adica nu am cum sa castig procesul? e dreptul meu happy

| Tiby49 explică:

Ok...si asa mai sunt 2 ani pana implinesc 18 ani ...nu stiu o sa ma mai gandesc.sa cer si alte pareri mersi frumos tuturor