| anonim_4396 a întrebat:

In 1999 sotul meu a amanetat apartamentul prin notariat propietatea lui personala pe o anumita suma pe care nu a putut sa o plateasca in termen de 30 de zile cat era specificat in contractul pe care il facuse.Eu sotia cu ajutorul parintilor si a fratilor am achitat suma si am facut act de donatie pe numele fratelui dupa 2 ani fratele meu ne-a facut contract de vanzare cumparare pe apartament, aprtamentul pe care eu platisem.Acum dupa atatia ani sotul meu ma ameninta ca ataca actul de donatie facut pe numele fratelui meu specific ca nu mai exista actul pe numele fratelui meu, actul este de vanzare cumparare pe numele meu si al sotului.Se poate ataca primul act de donatie pe numele fratelui meu de catre sotul meu?

PS:mama a pus aceasta intrebare nu eu

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i spui sa stea linistita, chiar daca ataca actul de donatie nu va avea castig de cauza. Se pot invoca mai multe motive pentru respingerea actiunii, respectiv interventia prescriptiei extinctive (au trecut mai mult de 3 ani de cand actul de donatie nu mai exista), lipsa de interes, in prezent fiind proprietar si inexistenta unor motive intemeiate de desfiintare a contractului de donatie. Numai bine!

| skama18 a răspuns:

Da se poate ataca actul de donatie. apartamentul era pe numelesotului tau.eu el dacanu a semnat k o doneaza fratelui tau e grav. fratele ta intra la belea k a vandut o proprietate care nu era al lui

| eandopuncttk a răspuns:

Zii mamei ta sa se duca la politie sau la notariathappy din partea noastra... puteti sa dormiti in cusca la câne in caz ca pierdeti.

| eucumine010 a răspuns:

Actul de donatie se poate ataca. Nu inteleg ce rost are sa atace actul de donatie daca aveti act vanzare/cumparare pe numele voastre. Legal apartamentul e al vostru sot/sotie.