Întrebare recomandată | Valentina_Juganaru_2001 a întrebat:

Buna tuturor! Bunica, ar vrea sa-mi treacă pământul si casa pe numele meu. As vrea sa stiu care ar fi pașii de urmat si daca mai este necesar să fac cadastru odată ce pământul și casa sunt înregistrate la Primărie. Din cate stiu actul de donatie se dezleagă in instanță daca se opune o persoană din familie, iar la contractul de vanzare-cumpărare, bunica poate pune orice sumă, chiar si 1 leu? Dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Bunica poate sa-ti faca donatie doar daca este singura proprietara asupra casei si terenului. De asemenea casa si terenul trebuie sa fie intabulate in Cartea funciara pe numele bunicii, altfel notarul va refuza incheierea contractului de donatie si acesta se poate face doar la notar, fiind necesar sa fie act autentic.
Nici o persoana din familie nu se poate opune donatiei, daca bunica este singura proprietara si este in deplinatatea facultatilor mentale.
In schimb, in procedura succesorala deschisa dupa ce bunica va deceda, ceilalti mostenitori pot solicita reductia donatiei la jumatate.
2.In contractul de vanzare-cumparare nu se poate trece o suma mai mica decat evaluarea pe care o are notarul public, este interzis aceasta.

| Sophieka a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ma bucur sa avem un om ca si dumneavoastra aici pe TPU!

2 răspunsuri:
| Anastasia200924 a răspuns:

Va puteti duce la notar cu actele casei buletine fertificate de nastre etc