| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

In cat timp ( ce termen minim si maxim de solutionare a cazului) de la ajungerea unui dosar de cercetare si urmărire penală Judecatorul trebuie sa ia o decizie finala si care nu se mai poate schimba nicicum sub nicio formă?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este prevazut un anumit timp si nici nu se poate prevedea, procesele sunt diferite unul de altul si pot interveni diferite cauze care sa scurteze sau sa prelungeasca procesul.
De ex. procesele in care inculpatii sunt arestati se judeca ceva mai repede decat cele in care inculpatii sunt judecati in libertate, de asemenea cele in care se incheie un acord de recunoastere a vinovatiei si cele in care hotararea primei instante nu este atacata.
Totusi, cu o marja mare de eroare, se poate spune ca un proces penal poate tine de la 1 an la 3 ani.

Bula
| Bula a răspuns:

Curtea Martiala - in caz de stare de razboi - poate pronunta sentinta imediata.
Pe timp de pace, dosarele se pot tergiversa pe diferite motive, pana ce raman definitive (sau se prescrie fapta, etc.).

| aXy99 a răspuns:

1. Art. 6 alin. (1) din Conventia Europeana a Drepturilor Omului:
"1. Orice persoana are dreptul la judecarea cauzei sale, in mod echitabil, public si in TERMEN REZONABIL, de catre o instanta independenta si impartiala".

2. Art. 47 alin. (2) din Carta Drepturilor Fundamentale a UE:
"Orice persoana are dreptul la un proces echitabil, public si intr-un TERMEN REZONABIL".

3. Art. 21 alin. (3) din Constitutia Romaniei – revizuita:
"Partile au dreptul la un proces echitabil si la solutionarea cauzelor intr-un TERMEN REZONABIL".

4. Noul Cod de procedura penala:
– art. 8 – "Caracterul echitabil si termenul rezonabil al procesului penal".
– art. 24 alin. (3) si art. 26 alin. (1) – "durata rezonabila a procesului" si "termen rezonabil al procesului penal".

Ai dreptul la un termen rezonabil, dar din pacate, termenul "rezonabil" nu e bine definit. Mai ales la noi in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea are sens întrebarea ta.
cum ar putea da o instanță de fond o decizie care să nu poată fi atacată?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce făcuşi, Bebiţă?