| Gass93sv a întrebat:

In cat timp se prescrie o amenda rutiera? am luat-o pe 11.04. 2013.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura fiscala termenul este de 5 ani, citez:
"ART.131. Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic in 5 ani, insa vei avea probleme la orice operatiune fiscala vei face (vrei sa vinzi, cumperi masina), plus ti se va impune sa platesti amenda cand platesti impozitul pe casa / masina

| johnnny123 a răspuns:

Crezi ca este chiar atat de simplu, nu o platesti si se prescrie? In cazul asta cine ar mai fi prost sa-si plateasca vreodata amenzile?

Cunosc oameni care s-au trezit cu toate conturile blocate pentru o amenda rutiera despre care nici macar nu stiau ca exista. Statul dispune de absolut toate mijloacele de a te face sa platesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Sp33dyt a răspuns:

Desi teoretic sunt 3 ani, practic niciodata. nu-ti pot explica aici de ce, dar sunt la fiecare 3 ani se plateste cate un leu la amenda ta, ceea ce prelungeste termenul inca 3 ani