| denisanegoita a întrebat:

In cazul in care am 18 ani, am fost eleva si nu am avut un loc de munca, sotul meu lucreaza, dar vrea ca sa nu intrerupa activitatea la locul de munca pentru a lua el prenatal, cum se procedeaza pentru a obtine un eventual venit pentru cresterea copilului? Si cat ar insemna acest venit?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti beneficia de indemnizatie daca nu esti macar in situatia prevazuta de art.2 din OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"t) se află în perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor învăţământului obligatoriu sau, după caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale învăţământului preuniversitar, universitar la nivelul studiilor universitare de licenţă sau de master şi postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, cu sau fără examen de absolvire, în vederea angajării ori, după caz, trecerii în şomaj, calculate începând cu data de 1 a lunii următoare finalizării studiilor;"

| florinflorescu a răspuns:

Daca sotul tau isi ia concediu parental, are concediu efectiv, nu poate lucra si avea si concediu in acelasi timp. Daca se duce dupa un an inapoi la munca ia cu 50%mai mult la salar. Daca are 12 luni la ultimul loc de munca va primi 80%din media salariilor pe ultimile 12luni.