| anonim_4396 a întrebat:

In cazul unor cazuri de hartuire, incalcarea intimitatii, hakeri, pe orice site, cine se ocupa de descoperirea si pedepsirea lor? doresc un raspuns de la cunoscatori ai problemei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula administratorul site-ului are obligatia de a pastra ordinea pe site si de a lua masuri impotriva celor care incalca regulile. Pentru fapte de natura infractiunilor (care se incadreaza in legea penala) cel vatamat prin acele fapte va trebui sa faca plangere penala, mai ales ca la unele este necesara plangerea prealabila. Numai bine!

3 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Cred ca stiu despre ce vorbesti.
Probabil ti-a intrat cineva in calculator...
In acest caz, nu prea ai ce sa faci.
In mod normal, poti face plangere la politie si se vor sesiza alte institutii specializate.
Insa exista o problema.cam 99% din romani au windows crackuit si o sa primesti o amenda uriase, undeva la 10.000 $.
Daca asta este problema, anunta-ma, am o solutie mai buna pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!

Administratorul are obligația de a avea grijă de site, de caeea se numește așa, dar asta nu se întâmplă nici măcar pe TPU!

| wDNick a răspuns:

Pai in primul rand cei care iti intra intr-un site au tot dreptul sa intre atat timp cat tu nu ai Copyright care costa in jur de 20mil pe luna la site. deci nu se ocupa nimeni dac anul ai acest lucru e un site care trebuie sa ii faci propria configuratie anti-hackeri ca sa zic asa, succes in continuare!