| bancatul a întrebat:

In ce conditii martorul asistent poate fi martor la proces? Dar daca este implicat direct in conflict? La proces declara ca nu este ruda sau sot cu vreuna din partile din proces, de fapt fiind cel reclamat de mine la Politie deci implicat direct in caz nu? Tot la judecator declara ca se afla de mai mult timp intr-o stare conflictuala cu petentul, adica cu mine cel amendat.
Art315 C pr civ spune ca persoanele aflate intr-o stare conflictuala care sant rude cu vreuna din parti:sot,var sotie, etc nu pot fi martori decat cu niste exceptii.Care sant acestea?
In PV numele lui este trecut cu 2 nume iar la martor asistent tot el dar cu 3 nume.Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca ai fost amendat si cel in cauza figureaza ca martor pe procesul verbal de contraventie.
Conform Codului de procedura civila, citez:
"ART.315.Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori
  (1) Nu pot fi martori:
  1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
  2. soţul, fostul soţ, logodnicul ori concubinul;
  3. cei aflaţi în duşmănie sau în legături de interese cu vreuna dintre părţi;
  4. persoanele puse sub interdicţie judecătorească;
  5. cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.
  (2) Părţile pot conveni, expres sau tacit, să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la alin. (1) pct. 1-3."
Fata de aceste prevederi poti solicita sa nu fie ascultat martorul respectiv, aratand ca esti in relatii de dusmanie. De asemenea, daca a fost ascultat si nu a declarat adevarul, poti sa-l reclami pentru marturie mincinoasa.