Întrebare recomandată | NashulNemesis a întrebat:

Buna seara! In seara asta am fost informat de o persoana care a deschis un dosar din cauza unor jigniri din școală in urma cu 7 ani, dosarul a mers inainte fara ca eu sa am vreo legatura si acesta urmeaza sa fie finalizat, dar instanta mai are nevoie de un martor, acela fiind unul dintre colegii persoanei care a fost jignit, eu nu sunt de acord sa fiu martor pentru acea persoana si nu vreau sa ma implic in ceva de genul, dar tatal persoanei mi-a spus ca instanta a ales aleator un coleg din clasa, deoarece multi dintre colegi au fost intrebati daca vor sa fie martori, raspunsul a fost negativ de la toti, iar tatal a spus ca instanta a ales aleator, eu tind sa cred ca asta e o minciuna pentru a putea finaliza procesul sa nu mai fie atata bataie de cap, eu inca o data spun ca nu sunt de acord si nu am fost implicat intr-un conflict de genul si nici nu cunosc etapele deschiderii sau finalizarii unui proces, spre ex tatal respectiv vrea ca eu sa vin, el poate face asta fara voia mea? Adica instanta ma obliga sa ma prezint daca eu nu vreau si stiu ce s-a întâmplat? Am citit pe net si amenda este intre 50 si 700 de lei, asta mi-a spus si tatal respectiv... nu stiu ce e de facut, care sunt pasii respectivi, nu am mai fost implicat....as ruga raspunsuri serioase.
Nu sunt de acord sa fiu martor

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Din cate stiu eu jignirea si calomnia nu mai sunt fapte penale. Iar ce prejudiciu de imagine poate avea un elev? Daunele cerute trebuie estimate concret, in RON.

| 19flo79 a răspuns:

Salut!
Daca te citeaza in instanta o sa primesti acasa o "invitatie"
In cazul asta esti obligat sa mergi dar daca nu mergi o sa primesti 3 astfel de "invitatii"
A 3-a oara o sa vina politia si o sa te oblige sa mergi cu ei.

Asa ca mai bine mergi si spui ce sti, tu nefiind acuzat de nimic.

Asa e legea in Romania

| Endita4689 a răspuns:

Tu du-te acolo și spune-le ce știi.
Nu este greu.

| almondcake123 a răspuns:

Din ce știu eu nu are nimeni dreptul să facă ceva fără:
-acordul tau daca esti major
-acordul parintilor tai daca esti minor
Mai ales că vorbim de chestii juridice, lucruri serioase. Colegii tăi care au fost martori, au avut dreptul sa isi expuna punctul de vedere si tu nu?

| TheWomenizerr69 a răspuns:

Frate(No toxic masculinity) oamenii din ziua sunt chiar prea sensibili, cum frate(still no toxic masculinity) sa deschizi dosar pentru ca te-a jignit cineva. In liceu un coleg mi-a zis ca nu am niciun viitor si ca mama e proasta, am plans doar o saptamana, si dupa ce mi-au trecut gandurile sinucigase am decis sa nu mai las asa ceva sa ma supere si i-am spus colegului meu ca mama mea nu e proasta, ci a lui este. Poate n-a fost cea mai buna decizie sau poate nu trebuia sa ma bata pentru asta, dar tot ce pot sa spun e ca n-ar mai trebui ca lumea sa asculte de ce zic altii pentru ca nu mor caii cand vor cainii.