| vRemi a întrebat:

In ce conditii pot fi perchezitionat de un politist?
Stiam ca poate doar cu mandat de perchezitionare, dar nu si in cazul in care esti prins in flagrand.

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Http://legeaz.net/cpp-cod-procedura-penala/art-106

Art. 100: Perchezitia
(5) Perchezitia corporala sau asupra vehiculelor poate fi dispusa, dupa caz, de organul de cercetare penala, de procuror sau de judecator.

Art. 106: Efectuarea perchezitiei corporale

(1) Perchezitia corporala se efectueaza de organul judiciar care a dispus-o, cu respectarea dispozitiilor art. 104 alin. 1, sau de persoana desemnata de acest organ.

(2) Perchezitia corporala se face numai de o persoana de acelasi sex cu cea perchezitionata.

Jurisprudenta CEDO arata perchezitionarea pe strada fara un motiv temeinic este o incalcare a Art. 8 din Conventie (Gillan si Quinton vs. Marea Britanie)

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/......orala.html
Follow us: Avocatnetro on Facebook

| an0therkid a răspuns:

Ai patit-o?

| vRemi explică (pentru an0therkid):

Am patit-o si vreau sa stiu ca sa nu o mai patesc.

| an0therkid a răspuns (pentru vRemi):

Pai la ce politie e in Romania, totul e posibil
ai grija fratioare

| davidutzu2202 a răspuns:

Pai intr-o locuinta va trebui sa detina un mandat, iar daca esti prins in afara locuintei te poate perchezitiona fara mandat

| vRemi explică (pentru davidutzu2202):

Ciudat, stiu ca trebuie sa iti prezinte mandatul si in afara locuintei.

| davidutzu2202 a răspuns (pentru vRemi):

Ba nu. pentru ca pe mandat va trebui sa scrie numele. dar pentru ca nu stie numele tau nu este nevoie de mandat

| RazZZvan1 a răspuns:

Nu au dreptul sa te perchezitioneze fara mandat, nici acasa nici pe strada. Daca ti se mai intampla, pur si simplu nu ii lasi.Iar daca incearca sa te controleze cu forta, da'i in judecata! Sper ca ti'am fost de ajutor!