| anonim_4396 a întrebat:

In ce situatii ai voie sa lovesti in legitima aparare?

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."

| sierra1 a răspuns:

Întrebarea corectă ar fi fost : cînd o persoană se află în legitimă apărare?

În acest caz:
Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.

...Se prezumă a fi în legitimă apărare, acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Si daca esti agent de paza si te scuipa ce naiba faci?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Agentii de paza iau si pumni, in unele situatii, fara sa riposteze.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ești în legitimă apărare!

1 - Te aperi de scuipat cu o umbrelă (?!) - apărarea să fie proporțională cu atacul!
2 - nu înlături un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana ta

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Pai bun si apoi daca te loveste ce faci stai si induri ca prostu?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"si apoi daca te loveste" - și dacă încearcă, asta e altă situație!

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ok,si daca te loveste ce faci pana la urma?

| Z1IWD a răspuns (pentru anonim_4396):

Il imobilizezi si suni la politie.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

House04MD - înțeleg că ești agent de pază.
În cazul ăsta tu ar trebui să ne dai lecții de legislație în domeniul ăsta, și nu TPU să-ți dea ție.
Dacă citești legea atent, înțelegi ce zice.

Tu vrei de fapt să te răzbuni cumva pe un eventual agresor. Dacă o faci, ieși de sub incidența legitimei apărări și ești bun de dosar penal, pierderea locului de muncă,... Deci atenție la reacția ta!

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stergi scuipatul! Și iei alte măsuri, ca orice cetățean de rând.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu vreau sa ma razbun pe nimeni. Am vazut un caz. Eu sunt nou in meserie de 2 saptamani. Am intrebat pe altii care poate stiu mai bine.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

OK, deci atenție la reacțiile tale!

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te scuipa il imobilizezi si il dai pe mana autoritatilor. Faci asta fie ca esti in timpul serviciului, fie ca nu. Daca agresorul (si este agresor pentru ca te scuipa) este mai puternic si nu il poti imobiliza, anunti imediat politia fara sa stai pe ganduri.
Si trebuie facut asta chiar si daca exista vreo injurie -cu sau fara martori. Daca il poti imobiliza, faci asta dar fara sa abuzezi. Il legi fara sa ii spui nimic si fara sa il lovesti.
Cu o mana scoti pistolul cu bile, si cu cealalta telefonul si anunti autoritatile (in funtie de situatie).
Daca te scuipa, ca agent de paza trebuie sa ripostezi fizic. Il silesti sa ramana pe loc ca sa-l predai autoritatilor. Tragi in el daca nu vrea sa stea pe loc. Folosesti spray sau bastonul -dupa caz, dupa situatie.

| raMLesS a răspuns (pentru sierra1):

Si daca ma loveste pot sa dau?

| sierra1 a răspuns (pentru raMLesS):

Rupe-l

| Sn4k3 a răspuns:

Cand e legitima aparare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

In situatia in care ai martori si probe audio-video

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si daca n-ai, trebuie' sa stai sa te gandesti daca vrei sa-l lasi pe ala sa te omoare sau sa te duci la puscarierolling on the floor

| AlexDarius3 a răspuns:

Cand esti atacat e complet normal sa dai si tu.

| seularts a răspuns:

Daca iti dedici viata sa nu te gasesti in astfel de situatii nu vei avea nevoie niciodata sa lovesti pe cineva!

| minrest a răspuns (pentru seularts):

Nu e mai bine sa iti dedici viata unui scop mai inalt, decat sa o dedici evitarii unor astfel de situatii? Nu le poti evita, cu cat esti mai pasnic cu atat esti mai predispus la a fi agresat, asa ca iti dedici viata unei himere. Nu ai de gand sa intervii ca sa salvezi pe nimeni, in nici o situatie? Asta inseamna ''persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general''. Bravo tie atunci, frumos.

| seularts a răspuns (pentru minrest):

Ai interpretat gresit ce am zis. Nu m-am referit sa eviti situatiile neplacute in viata, ci sa le tratezi in modul in care sa nu se ajunga la agresivitate si finalul sa fie cat mai ok pentru toata lumea. Te contrazic la faptul ca ve fi agresat daca esti pasnic. Daca ai o predispozitie pozitiva fata de lumea din jur si ceilalti vor adopta aceeasi ipostaza direct sau indirect, decat daca au intentii negative cu scopul de a iti face rau intentionat. Desigur, asta nu e singurul scop inalt in viata si poti sa iti dedici viata pentru mai multe scopuri in viata.