| Seomox a întrebat:

In conditiile in care Victor Ponta, candidatul PSD-UNPR-PC, a obtinut 40.44% dintre voturi, iar Klaus Iohannis, candidatul ACL, a obtinut 30.37% dintre voturi, cu cine credeti ca va vota procentul ramas de 29.19% care a votat in primul tur cu ceilalti candidati la presedentia Romaniei?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sper şi cred că va câstiga Iohannis. Cel puţin într-o lume sănătoasă aşa ar fi normal.

Dipende acum de cine şi câţi vor ieşi la vot.

Rezultatele, de exemplu, ar fi arătat cam în felul următor, dacă alegerile prezidenţiale s-ar ţine pe internet, unde lumea are acces la informaţii (ceva mai obiective, nu de tipul propagandei pentru creduli de pe Antena3):

"Gandul.info a lansat, cu 24 de ore înainte de alegeri, o aplicaţie online, un joc prin care oricine ar fi avut un cont de facebook ar fi putut vota pe internet.
Ce a ieşit în urma experimentului este foarte ineteresant.
Iată care sunt "opţiunile prezidenţiale" ale utilizatorilor de internet:
Klaus Iohannis – 49, 58%
Monica Macovei -35, 60%
Victor Ponta -3, 29%
Elena Udrea – 3, 01%
Corneliu Vadim Tudor – 1, 97%
Aş vota, dar n-am cu cine – 1, 84%
Călin Popescu Tăriceanu – 1, 80%
William Brînză – 077%
Dan Diaconescu – 0, 63%
Teodor Meleşcanu -0, 43%
Kelemen Hunor – 0, 39%
Gheorghe Funar – 0, 26%,
Mirel Mircea Amariţei – 0, 20%
Zsolt Szilagyi – 0, 16%
Constantin Rotaru – 0, 09%
Înainte de alegeri Gândul v-a propus un experiment unic în România ultimilor 25 de ani: ziua votului online. Urnele virtuale au fost deschise pentru 24 de ore în care utilizatorii de internet au putut să spună DA unuia dintre cei 14 candidaţi înscrişi în cursa pentru Cotroceni, ca un antrenament pentru votul real la alegerile prezidenţiale de duminică.
După 24 de ore de vot, urnele virtuale s-au închis, liberalul Klaus Iohannis fiind candidatul care a strâns cele mai multe voturi ale participanţilor la ziua votului online, fiind ales de utilizatori „preşedintele Internetului". Pe locul al doilea s-a clasat Monica Macovei, candidat independent la alegerile prezidenţiale 2014. Au votat 30.564 de persoane, notează gandul.info
Experimentul a reprezentat un antrenament pentru votul real, dar şi o imagine a felului în care românii cu acces la Internet votează, şi nu un rezultat final al votului care alege preşedintele României. Gândul susţine că pentru o legitimitate cât mai mare a alegerilor, numărul românilor care merg la vot trebuie să fie cât mai mare.
Exerciţiul la care cetăţenii au fost provocaţi să participe cu doar trei zile înainte de alegerile prezidenţiale 2014 a fost justificat şi de o realitate statistică. În România există 9.642.427 de utilizatori de internet, peste două treimi, respectiv 6.613.000, în mediul urban unde, la ultimele runde de alegeri prezenţa a fost inferioară celei din mediul rural, unde rata de penetrare a internetului este de puţin peste 30%, respectiv 3.029.427 utilizatori.
Potrivit datelor Autorităţii Electorale Permanente, care pentru prima dată la alegerile europarlamentare a furnizat public defalcat numărul total al alegătorilor din urban şi rural, la scrutinul pentru Parlamentul European la urne s-au prezentat mai puţin de o treime dintre votanţii din mediul urban, respectiv 3.020.485 din 10.528.007. În rural, rata de participare a fost superioară, la vot venind 2.866.449 persoane din cele 7.772.369 cu drept de vot, reprezentând un procent de 36, 88%. Statistic, uitându-ne doar la cifre, la alegerile europarlamentare numărul alegătorilor din mediul urban care s-au prezentat la vot nu atinge nici măcar jumătate din numărul utilizatorilor de internet din oraşe.
Raportul urban-rural este valabil şi în cazul rundelor electorale anterioare. La alegerile parlamentare din 2012, 40, 49% dintre alegătorii de la oraşe au mers la vot, în vreme ce la ţară rata de participare a fost de 43, 4%. La prezidenţialele din 2009, în mediul urban, la primul tur, au ieşit la vot 51, 5% dintre electori, iar în rural 56, 3%. În turul II, raportul a fost 54, 72% – 60, 11%."

http://www.nasul.tv/......legerilor/

| Gabrielg29 a răspuns (pentru NOname):

Deja ponta este cu 9 procente in fata, crezi ca mai are vreo sansa Iohannis?

| NOname a răspuns (pentru Gabrielg29):

Da, desigur, mai ales de când e cu proteste prin toată lumea.

Https://www.facebook.com/....../video.php

Iar chiar dacă pe 16 vor ieşi la vot mult prea mulţi oameni păcăliţi de Ponta şi acesta, chipurile, se va clasa pe primul loc, oamenii (neproşti şi nesclavi) vor protesta, până când micul dictator Ponta cu PSD-ul său va fi dat jos.
Nimeni întreg la cap nu îşi doreşte să trăiască în sistemul (neo)comunist, să i se încalce în permanenţă drepturile şi să fie minţit, furat, batjocorit şi luat de prost (inclusiv în 99% din presă, chipurile, liberă).

NOname
| NOname a răspuns:

Klaus Iohannis: "Distribuiți acest VIDEO: Până astăzi, Victor Ponta m-a evitat cu succes. Nu a existat o dezbatere publică, nu există niciun semn că s-ar dori o discuție pe această temă. În concluzie, las orgoliile mele deoparte și ne vedem la ora 20:00 la Realitatea TV într-o dezbatere televizată!"

https://www.facebook.com/....../video.php

Emisiunea poate fi urmărită și online aici:
http://webtv.realitatea.net/......http?/live

...deci să fim pe fază. :)

| KodrutZ a răspuns:

Cu biserica mamii lor. De fapt stai, ca si eu fac parte din procentul ala. Pai daca aia din procentul respectiv au mai mult de un neuron, vor ponta cu neamtul. Orice, numa' nu psd. Tristul adevar pe care il miros, avind in vedere ultimele tradari din scena politica (la Vadim chiar nu m-as fi asteptat, il stiam nebun, da' nebun pe felia lui), nu o sa ma surprinda deloc sa cistige neamtul si sa il lase pe nemernicul de ponta prim ministru, ba chiar sa semneze si vreun pact nenorocit, ceva. Daca votul ar putea sa schimbe ceva cu adevarat, atunci ar fi scos in afara legii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa vedem, inca e greu de zis, campania e in floare, mai sunt miscari de facut din parte candidatilor

| Lawliet14 a răspuns:

Pai cei care au votat cu cei de dreapta, in speta cu Tariceanu si Macovei, vor vota cu Iohannis. Votantii lui Dan Diaconescu il vor sustine pe Ponta. Si restul sunt importanti, vor fi foarte aproape unul de celalalt. Preconizez ca la turul 2 vor iesi mai multi romani la vot.

| jeann a răspuns (pentru Lawliet14):

Tariceanu e de stanga toata ziua. E marioneta PSD

| AdrianaBacescu a răspuns:

O sa vedem duminica viitoare nu acum

Sa sprem ca Iohannis va castigat alegerii nu Ponta.

| 1cristian1990 a răspuns:

Indiferent cine iese presedinte aceasta e decizia poporului si aceasta e democratia, doar ca in tara aceasta prea multe marsavii se intampla, se fura voturi, se prosteste lumea prin mass-medin a si unii parlamentari fac tot posibilul sa iasa presedinte ca sa mai conduca ei iar si iar! Batrani spun ca sa ii mai lasam pe astia tineri sa conduca gen Ponta doar ca el e condus din spate de cei care conduc din 90 si pana acum! PSD si PNL o sa ne conduca pana la moarte? Sau le promite batranilor 50 lei la pensie, ca ei sa isi indeplineasca planul dezgustator! Rusine ca traim in democratie! Si ca avem toti drept la vot de la cel mai prost la cel mai destept! Eu nu as permite celor cu IQ-ul sub 100 - 110 sa voteze!

| Flykid a răspuns:

Eu sincer cred ca va fi ca in urma cu 5 ani, indiferent de cine va castiga, victoria va fi una la mustaţă.