| LanguageMaster a întrebat:

În contextul "pedeapsa închisorii alternativ cu amenda", ce înseamnă termenul "alternativ"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca pedeapsa concreta poate fi inchisoarea ori amenda, bineinteles daca ambele sunt prevazute pentru respectiva infractiune.
Si exista dexonline.ro, in care poti gasi definitia fiecarui cuvant din limba romana.

3 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Cred ca se refera posibilitatea de a alege intre amena si puscarie.Alternativ are mai multe intelesuri in diferite domenii.In cazul asta se refera la posibilitatea de a alege variata ori una ori alta.

| ruddy a răspuns (pentru Raducons):

Care ii diferenta dintre inchisoare si puscarie?laughing))

| Raducons a răspuns (pentru ruddy):

Am vrut sa zic intre amenda si puscarie