| anonim_4396 a întrebat:

In curand se va schimba bancnota de 200 de lei dupa cum scrie si https://playtech.ro/......lei-397649 ce parere aveti era necesar acest lucru? E normal ca feministele din Parlamentul European precum aceasta Janina Nectara sau Corina Crețu sa ia decizii care vor aduce costuri uriase de "creare" a unei noi bancnote? Sa nu uitam ca banii nostri nu sunt facuti la noi in tara si orice modificare costa foarte mult.

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E normal sa fie si o femeie pe bancnote, ca si ele au facut destule pentru societatea romaneasca.

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Sunt de acord cu femei doctor, cu femei director de banca etc niciodata cu femei in politica sau la razboi, genul de femei carora zici ca le-a crescut penis!

| Wr3nch a răspuns (pentru Simpatic):

Hmmm, cam misogin. O femeie poate face orice face un barbat.

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu neaparat, am spus in deschiderea topicului ca sunt costuri uriase care se platesc cand introduci o bancnota noua pe piata plus alte chestii de economie care-mi scapa.
Se pare ca in tara asta nimeni nu se gadeste la cetateni, ei suporta din buzunarul lor toate modificarile pe care le iau politicienii!
Stiu cine a fost Ecaterina Teodoroiu ea ramane in istorie si fara a avea o bancnota.
Asta ca pun o femeie pe bancnota e o chestie feminista, sa arate ca si ele au c*aie nu ca le pasa de istorie sau de tara asta.
Copiem modelul altora ca asa e cool

| Wr3nch a răspuns (pentru Simpatic):

Nu te teme. Economie Romaniei nu e stricata de niste bancnote amarate, ci scheme de dat bani cu dedicație cum e PNDL3, ca sa iasa Mâțu presedintele PNL

| Catrice a răspuns:

Nașpa,măcar dacă făcea bancnota de 300 leihee hee

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Mă bucur că au decis să facă până la urmă această bancnotă. Am așteptat-o mult anul trecut și la un moment dat credeam că au anulat proiectul.
Este foarte bine că au ales să facă o bancnotă pentru ea. Ceea ce mă enervează e faptul că se tot pune accentul pe faptul că e prima femeie pe o bancnotă, în loc să se vorbească despre cine a fost d-șoara Ecaterina Teodoroiu (1894-1917), ce-a făcut ea și de ce e importantă. Până la urmă, ești pus pe o bancnotă nu pentru c-ai fost femeie ori bărbat, ci pentru ce-ai făcut tu în viața asta.

| TristanTzara a răspuns:

Apoi fain că la-au scos pe Blaga, un simpatizant al Legionarilor de pe Bacnota de 200 de lei, dar nu înțeleg de ce pe bacnota de un leu încă găsesc același antisemit convins...